21.6 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 16, 2022

Rüyada Mescit Görmek Tabiri

Bir insanın rüyasında mescit, mescid görmesiyle ilgili rüya tabirleri şu şekildedir:

Rüyada mescit görmek, alim bir kimsedir.

Bir kimse rüyada mescit yaptığını görse, hayra, sünnete, akrabaları ziyarete, eğer ehilse hakim olmaya işarettir.

Bir kimsenin bir mescidi mamur görmesi, o kimsenin alim bir kimse oluponun yanında toplanılmasına ve hayırla onların aralarını bulmasına işarettir.

Bir kimse rüyada bir mescidin yıkıldığını görse, orada mütedeyyin, abid ve önder bir alim ölür.

Mescidin tavanının bozukluğunu görse, kötü bir iş işler.

Mescidde tanımadığı bir adamın namaz kıldığım görse ve mescidin imamı da hasta ise, ölür.

Bir grup cemaatla beraber mescide girdiğini ve cemaatın da kendisi için bir kuyu kazdıklarını gören kimse, evlenir.
Kendi evinin mescide dönüştüğünü gören kimse, hayırlı amele, ibadet ve şerefe erişir. Müslümanları hakka davette sebat eder ve batıl kişileri ayırır.

Bir kimse mescidin hamama dönüştüğünü görse, iffetli ve namuslu bir kimseyi fasıklığa nisbet etmesine işarettir. Mescit, pazara ve ticaret etmeye de işarettir.

Merdivenle çıkalan yüksek mescidi görmek, cimri kimseyi görmeye işarettir.

Görülen mescidin alçakta olması işlerin kolaylaşmasına işarettir.

Bir kimse rüyada Allah (C.C.) rızası için bir mescit veya bir ibadethane yaptığını görse, rüya sahibi iyilikle emir ve kötülükten nehyeder. Zenginse zekatını verir, bekarsa evlenir, evli ise bir çocuğu olur veya hayırlı yadedilir ve salih amelle şöhret bulur, fakir ise zengin olur. Bu durum rüyada yaptığı mescit ve ibadetgah kendileriyle mescit yapılması caiz olan şeylerle yapıldığı takdirdedir. Eğer bunlan layık ve caiz olmayan ve onlara konulması uygun görülmeyen aletle yapmış ise veya mescidin mihrabını ters koymuş ve kıbleden başka tarafa çevirmiş ise hayırsızlığa veşerre işarettir.
Mescit veya tekke gibi şeyler bina ettiğini gören kimse, din uğrunda para ve mal sarfeder veya hacca gider. Yahut, hamam, otel veya dükkan gibi şeyleri yapar.

Rüyada mescidin saçak ve tavanını yaptığını gören kimse, fakir yetimlere yardım eder. Eğer mescide bir şey ilave ederse, o kimse salih amel veya tövbe etmek veya güzel ahlaklı olmak yahut insaf ve merhametli olmak gibidince hayrı çok olur.

Rüyada tanımadığı yeni bir mescidin içinde olduğunu gören kimse, hacca gider. Rüyada dükkanının mescit veya mescidin dükkan olduğunu görse, helal kazanca işarettir, Bazen bu rüya helfili haramla karıştırmaya işarettir.

Terkedilmiş mescitleri görmek, alimlerin ihmalkar ve kusurlu oluşlarına ve iyilikle emir kötülükten nehyetmemelerine işarettir. Bu rüya, dünyadan alakasını kesmiş zahitlere de işarettir.

Mescid-i Haram, Şam ve Mısır mescitlerini ve bunlara benzer mescitleri görmek, rüya sahibinin o tarafa doğru gitmesine işarettir. Rüyada mescidin kapısından girdiğini rükü ve secde yaptığını gören kimse, tövbe ve istiğfar eder.

Bir kimse rüyada mescide vardığında onun kapalı olduğunu ve kendisi için açıldığını görse, o kimse borçlu bir adama yardım ederek onu borçlu durumdan kurtarır ve halk tarafından övülür.

Rüyada bir şeye binmiş olduğu halde mescide girdiğini gören kimse,mahremini, hısım ve akrabasını terkeder ve onlara yardımı keser. Bir kimse rüyada mescitte öldüğünü görse, makbul bir tövbeden sonra ölür.

Bir kimsenin mescidin sergisini eskimiş ve yıpranmış görmesi, mescit cemaatının halinin bozulmasına işarettir.

Rüyada mescid yapmak; düşmana galip gelmeye işarettir.

Rüyada Mescid-i Harama girmek, evlenmek isteyen kimsenin güzel bir gelinle zifafta bulunmasına işarettir. Bazen de bu rüya korkudan emin olmaya ve vadinde durmaya işarettir. Caminin hükmüde, mescidin hükmü gibidir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular