15.7 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Saç Ekimi Hakkında Bazı Bilgiler

Saç ekimi saç kaybı yaşayanlar için geliştirilmiş kalıcı bir çözümdür. Saç ekimi, deneyimli bir kadro tarafından yapıldığında çok başarılı sonuçlar vermektedir. Saç ekimi derken aslında kastedilen kıl kökü ekimidir. Kafa derisine nakledilenler saç değil saçların köküdür.  Saçların en sık olduğu bölgeler ense ve yan taraflardır. Bu bölgelerde genellikle saçlar daha sağlıklı ve bol olurlar. O yüzden bu bölgelerden alınan kıl kökleri ön tarafa ve tepeye nakledilir. Böylece saçsız alanlar kıl kökleri ile düzenli olarak doldurulurlar.  Kıl kökü nakli, başarılı ve kalıcı sonuçlar verdiği için saç kaybı yaşayanların bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Ülkemizde Saç ekimi konusundaki deneyim ve teknoloji diğer ülkelerden çok daha ileride olduğundan, yurt dışından birçok hasta saç ekimi yaptırmak üzere Türkiye’ye gelmektedir.

Saç Ekiminin Tarihi

Saç ekimi ile ilgili ilk denemeler 1940’da Japon bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiştir. 1970 yılında Amerikalı dermatoloji uzmanı Dr. Orentreich, saç ekimi ile ilgili ilk kuralları belirlemiştir. 1998’de yine bir Amerikalı olan Dr. Benstain, Foliküler ünite nakli yaparak ilk doğal saç ekiminin kolaylıkla yapılabileceğini yazdığı makalesinde anlatmıştır.  2002 yılından itibaren yepyeni bir saç ekim tekniği olarak FUE tekniği benimsenmeye başlanmıştır. Bu yöntem FUE Technique yani Foliküler Ünite Ekstraksiyonu Tekniği olarak adlandırılmaktadır.  3 yıllık uygulamalar sonucunda, FUE yöntemi için kimlerin uygun olup olmadığının sınırları kesin olarak çizilmiştir.   Artık geniş alan kaplayan greftler çıkarmak yerine kıl kökleri toplanıp aktarılmaktadır. Bu şekilde hem daha kıs sürede hasta taburcu edilmekte hem de komplikasyon sayısı azalmaktadır.

Saç ekiminde Başarı

Saç ekiminde başarının temel faktörleri, doktorun saç ekimi konusundaki deneyimi,  operasyon esnasında kullanılan materyallerin kalitesi, hastanenin fiziki şartları, ve saç ekimi yapacak ekibin alan bilgisi olarak sıralanabilir. Saç ekiminde en çok dikkat edilmesi gereken husus saç çizgilerinin doğal bir çizgide ekilmesidir. Bunu başarmak oldukça zor bir iştir. Bu yüzden saç ekimi konusunda alanında deneyimli hekimleri tercih etmeniz son derece önemlidir. Saç ekimi hastanelerde yapılmak zorundadır. Bu hastanelerde mutlaka plastik cerrahi dalından bir uzmanın çalışması gereklidir.

Saç Ekiminde Risk var mı?

Saç ekiminde enfeksiyon riskleri son derece nadir görülmektedir. Ancak olası bir enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalındığında proflaktik antibiyotik kullanılarak, enfeksiyon riskleri bertaraf edilmektedir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular