22.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Saç Hakkında Yanlış Bilinenler

Güzelliğin olmazsa olmazı saçlarınızı ne kadar tanıyorsunuz? Her konuda olduğu gibi saçlar konusunda da pek çok doğru bilinen yanlışlar mevcut. Bunların hepsini birer şehir efsanesi olarak tanımlayabiliriz. Bu yanlışları öğrendiğinizde belki şaşıracak, belki de rahat bir nefes alacaksınız. İşte saçlar hakkında yanlış bilinen gerçekler:

Şampuanlar:

Şampuanlar saça zarar verir ve zayıflatır mı? Şampuanlar saç dökülmesine neden olur mu? Şampuanların saç derisiyle temas ettiği süre çok kısadır. Ayrıca şampuan suda eriyen bir maddedir. Suyla birlikte erir ve durulamayla birlikte ne saçta ne de deride kalıntı bırakmaz. Bu nedenle saçları zayıflatmaz, saç dökülmesine neden olmaz.

Saç Kestirmek:

Saçları kestirmek onları güçlendirir mi? Saç derisinden çıkan saçlar zaten ölü durumdadır. Bu nedenle onların kesilmesinin bir faydası yoktur. Saç kestirmek sadece saçların güzel görünmesini sağlar o kadar.

Saçları Sık Sık Yıkamak:

Saçları sık sık yıkamak saça zarar verir mi? Saçların sık sık yıkanması saça zarar vermez. Yıkama sırasında saçların dökülmesi zaten düşecek olan saçların düşmesini kolaylaştırmaktadır. Günde ortalama 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Eğer başınızın herhangi bir bölgesinde seyrekleşme veya kelleşme durumu yoksa korkacak bir durum yoktur. Saçların sağlıklı kalabilmesi için şampuandan sonra saç kremi kullanmanız faydalıdır. Saç kurutma makinesini de saçlarınıza fazla yaklaştırmamanız gerekir.

Saç spreyi, Jöle, Köpük Kullanmak:

Saç spreyi, köpük, jöle ve waxlar saça zarar verir mi? Bu ürünler saç derisine işlemedikleri için saça da herhangi bir zarar vermezler. Saçların uzamalarına da herhangi bir etkileri yoktur. Saç uçlarının kırılması aşırı taramaktan, çok sıcak saç kurutmaktan ve boyamaktan kaynaklanır. Saça sert davranmamak çok önemli ve tedavisinde hassas olunmalıdır. Bu sebepten saçı korumak için düzeltici kremler kullanmak çok önemli. Kırık uçlardan kurtulmanın tek yolu onları kesmektir.

Saçları Kazımak:

Saçların kazınması daha gür ve sık çıkmasını sağlar mı? Maalesef sağlamaz. Saçın daha çok görünmesinin sebebi ince olan uçların kesilmesidir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

  1. kçükken benim saçlarımı da kazımışlardı çok zayıf çıkıyordu saçlarım. sonradan düzeldi ama kazımaktanmı oldu bilmiyorum. şimdi çok sık saçlarım var nazar değmesin 🙂

  2. Oda arkadaşım saçlarını boyattıktan sonra pişman oldu saçları çok zarar gördü kullanmadığı ürün kalmadı yumurtanın sarısını bile sürdü kafasına ama pek faydası olmadı en son olarak internetten saf keratin aldı 2 seansta saçlarını düzeltmişti üstüne bir daha boyattı 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular