21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 5, 2022

Saçınıza Elektrik Mi Çarptı?

saçlarda elektriklenmeBazı kadınlar saçlarının sürekli elektriklenmesinden şikayetçiler. Bazen bu durum öyle bir hale gelir ki, siz bile aynaya baktığınızda size az önce elektrik çarptığını düşünebilirsiniz. Bu tabi biraz abartılmış bir benzetme oldu. 🙂 Ancak saçlarında elektriklenme sorunu yaşayan kadın sayısı hiç de az değil. (Fotoğrafı da biraz abarttık sanırım 🙂 )

Aslında soruna biraz dikkatlice yaklaştığınızda hacimsiz ve elektriklenmiş saç meselesinden rahatlıkla kurtulmanız mümkün. Üstelik bu iş sandığınızdan daha kolay.

 

Hacimsiz saçların nedeni

İnce telli saçlar genetiktir. Uzmanlar, doğru ürünlerin bir arada kullanıldığında hacim kattığını, fakat yanlış kombinasyonların saçı daha da sönük gösterdiğini söylüyor.

Hacimsiz saç sorunlarının çözümü

Etiketleri okuyun

Ürünlerin içerik listesinde polyquaternium maddesinin olup olmadığına bakın. Bu hafif polimerler ince saç telini kalınlaştırıyor. Pürüzsüzleştirici ve düzleştirici ürünlerden ise uzak durun.

Hafifçe nemlendirin

Karışan saçları açmak için sadece kulak hizasından uçlara kadar saç kremi uygulayın. Düğümleri açmak için, duşa girmeden önce saçlarınızı taramanızı öneriyor.

Yer çekimini unutun

Uzmanlar dolgunluk için saç köpüğünün mutlaka gerektiği konusunda hem fikir. Golf topu büyüklüğünde bir miktar köpüğü, saç henüz nemliyken köklerine uygulayın ve ardından uçlara kadar tarayın.

Dalgalar yaratın

Fönü orta ısıya ayarlayarak, başınızı öne eğin ve saçınızı kurutun. Sonra saçınızı geriye doğru atın ve bir fırça yardımıyla sadece uçları düzeltin. Hacim kazandırmak için saçı yatay bir şekilde ince tutamlara ayırın ve orta kalınlıkta bir maşaya sarın.

Saçlarda elektriklenmenin nedeni

Saç, havadaki nemi hapsettiği zaman elektriklenir. Saç telinin dış yüzeyi pürüzlü ve parça parçaysa, su moleküllerinin içeri sızarak korteksi genişletmesi daha kolay olur.

Saçlarda elektriklenme sorununun çözümü

Nemsizliği giderin

Duşta saçınızın yeterince nem kazanmasını sağlarsanız, gün boyu havadaki nemi emmesine engel olursunuz. Doğru şampuan ve saç kremi kullanarak, saçı ağırlaştırmadan hacimli ve kabaran saçları pürüzsüzleştirebilirsiniz.

Tamamen kurutun

Saçınızı, kıl uçlarında minik toplar olan bir fırçayla kurutun. Bunlar ısıyı emerek saçı daha hızlı düzleştirir. Nemli saç elektriklenmeye daha fazla meyillidir. Kurutma işlemini gereğinden daha erken sonlandırmayın.

Mühürleyin

Bir damla silikon bazlı serumla, saç telindeki boşlukları doldurun ve nemin içeri girmesini engelleyin.

Önceki İçerikÇerkez Mantısı Tarifi
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular