24.7 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 7, 2022

Sadece 1 Günde Bembeyaz Dişler

bembeyaz dişlerDişlerinizin sağlıklı ve bembeyaz görünmesini istemez misiniz? ABD’de uygulanmaya başlanan ve artık ülkemizde de hastalarda kullanılmaya başlayan yeni bir yöntemle sadece 1 günde sağlıklı ve bembeyaz dişlere kavuşmak mümkün.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bu yöntem hakkında bilgiler verdi.

Dişlerdeki yapısal bozukluklar bireyin gülümsemesini de engelleyerek dış görünüşü önemli ölçüde etkiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde ağız yapısında sorun olanlar artık sadece 1 günde yepyeni dişlere kavuşabiliyor.

Çirkin görüntü nedeniyle çekilmesi gereken veya eksik dişlerin yerine yerleştirilecek yeni dişlerin bazı hastalarda korku ve endişeye neden olabildiğini belirten Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu ’1 Günde Yeni Diş’ işlemiyle bu hastaların kaygılarına son verildiğini vurguladı.

Tüm dişlerini kaybetmiş olan kişilerde ‘1 Günde Yeni Diş’ işlemiyle bazı istisnalar dışında çoğu kişiye kısa sürede yeni implantlar yerleştirilip üzerine sabit olan dişler yapılabiliyor.

İşlemin aşamaları

Üç boyutlu tomografik ve radyolojik çalışmalar ve detaylı bir muayene ve planlama sonucunda sanal cerrahi için hazırlanmış bilgisayar yazılımları kullanılır ve implantlar sanal ortamda ağza yerleştirilir. Bu planlamanın ardından çenenin bir modeli bilgisayar destekli makinelerle elde edilip o modelin üzerine implantların yerleşme açılarını sağlayabilmek için şablon hazırlanır. Daha sonra yapılacak dişler de bu üç boyutlu model ve kişinin ağzından alınan ölçü ile şekillendirilir.

Uygulama gününde var olan şablona göre implantlar tam yerlerine ve açılarına göre yapılır ve daha önceden laboratuvar ortamında hazırlanmış olan dişler bu implantların üzerine yerleştirilir. Bu uygulama sayesinde kişi aynı günde hem implant yaptırıp hem de üzerine dişlerini yaptırabilir tabii ki kişinin sistemik durumu, sağlığı ve kemik kalitesi el veriyorsa…

Tüm diş hekimleri uygular mı?

ABD de dahil dünya çapında uygulanan ve gündemde olan ‘1 Günde Yeni Diş’ tekniği şu an Avrupa ülkelerinde de yaygınlaşmış durumda. Bu teknik için diş hekimleri ve diğer personel özel bir eğitim almalı, ileri teknoloji sanal cerrahi işlemleri için de eğitimli laboratuvar elemanları gerekmektedir.

Uygulama acı veriyor mu?

‘1 Günde Yeni Diş’ tekniğinin hastanın uyuduğu anda minimal işlemlerle gerçekleştirildiği için işlem esnasında acı vermediğini vurgulayan Kışlaoğlu, hastanın uyandığında ağzında sadece uyuşukluk hissettiğini, uyuşukluk sonrası da ufak tefek ağrıların söz konusu olduğunu belirtti. Kışlaoğlu, işlem sonrası oluşabilecek şişme, morarma, ağrı ve hassasiyet gibi rahatsızlıklara karşı hastaya ağrı kesici ve birkaç günlük istirahat verildiğinin altını çizdi.

Uygulamanın maliyeti ne kadar?

‘1 Günde Yeni Diş’ implant tekniği kısa sürede uygulanması, henüz yaygın olmayışı, ileri teknoloji kullanılması ve eğitimli personel gerekliliği düşünüldüğünde geleneksel tedavilere göre daha maliyetli bir yöntemdir. Ancak hastanın hem sağlıklı bir gülüşe hem de kaliteli bir hayata kavuştuğu göz önünde bulundurulduğunda bu işlem sağlığınız için eşsiz bir yatırımdır. İnsanın uzun yaşaması önemli ancak kaliteli yaşaması da önemlidir ve dişlerimizin sağlıklı olması yaşam kalitesini önemli oranda arttırmaktadır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular