9.6 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 24, 2022

Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

sinüzit tedavisi
Yüzümüzde İltihaplanan Sinüs Boşlukları

Her 3 kişiden 1’inin sinüzit şikayetleri çektiği bu günlerde, sizler için sinüzit adına herşeyi araştırıp tek bir yazıda topladık. Sinüzit nedir nasıl tedavi edilir neler yapılmalıdır kesin çözüm var mıdır buyrun okuyun:

Sinüzit Nedir?

Sinüzit burnumuzun içinde bulunan sinüs boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlığa denir. Sinüzit’in iki çeşidi bulunmaktadır bunlar akut ve kronik olarak iki ayrı sınıfta incelenebilir. Günümüzde en çok denk geldiğimiz ve baş ağrısı ile inanılmaz bir acı veren sinüzit türü akuttur.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Akut Sinüzit baş ağrısı, yüzde yanma ateşlenme ve ağrı, göz çevresinde ağrı, burun tıkanıklığı gibi birçok yolla kendini kısa sürede belli eder ve en kısa sürede bir doktora gidilmesinde fayda vardır. Kronik olan sinüzitte ise bu tür ağrılar azda olsa kendini belli eder ama akuttaki kadar ağır bir şekilde meydana gelmez bu yüzden daha hafif bir şekilde ilaç kullanılarak atlatılabilir.

Neden Sinüzit Oluruz?

Yüzümüzdeki kemiklerin hemen arkasında bulunan boşlukların yeterince havalanaması sonucu oluşan iltihaplardır. Sinüzit şikayetleriyle gelenlerin %75’inde sebep olarak deviasyon görülmektedir. Yani burnun fiziksel yapısındaki bozukluktan dolayı oluşur. Bu kişilerin burnundaki fiziksel yapı bozukluğu sebebiyle oluşan rahat nefes alamama gibi sorunlar, sinüs boşluklarının havalanmasına engel olduğu için sinüslerde iltihap oluşturmaktadır. Genelde bu nedenden dolayı sinüzit şikayeti oluşur. Eğer antibiyotik kullandığınız halde, tekrar tekrar sinüzit şikayetleri yaşıyorsanız, yüksek ihtimal yeterince nefes alamıyor ve sinüslerinizde iltihap oluşturuyorsunuzdur.

Burun yapınız dışarıdan normal gözükebilir, fakat içeride fazla kıkırdak büyümesi gibi sorunlarla sağlıklı nefes almıyor olabilirsiniz. Deviasyon ameliyatı ile 15-20 dk içerisinde burun yapısı düzeltilerek hastanın daha rahat nefes alması sağlanmaktadır.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıdaki bahsedilen ameliyatın dışında, sinüzit için ilaç kullanımı ilk tercihdir. Sinüzit tedavisi için birçok ürün piyasada bulunmaktadır ve bunlar doktor reçetesi ile verilirler kulaktan dolma yanlış bilgilerle bunu atlatmaya çalışmanız büyük sağlık sorunları ile karşılaşmanıza neden olabilir. Peki, doktorlar en çok ne öneriyorlar diye düşünüyor olabilirsiniz doktorlar genelde ilk başta bir antibiyotik önererek bu sorunu çözmeye çalışırlar diğer bir önerdikleri ürün ise sprey türü ürünler verilebilir. Bu spreyler 5 günden fazla zaten kullanılması sakıncalı olan ürünlerdir. Eğer bunların sonucu olarak hiçbir gelişme sağlanamadıysa doktorun görüşü doğrultusunda ameliyat ile sinüzitten çok kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Ameliyatta sinüs boşluklarından, şırınga yardımıyla iltihap çekilir.

Bunların dışında, halk arasında çok yaygın olan alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni, tuzlu suyu buruna çekip burnu düzenli olarak temizlemektir. Deniz suyunun da iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Hatta eczanelerde satılan deniz suyu içeren burun spreyi, doktorun tedavilerde verdiği ilaçlardan birisidir.

Sinüzitü Olanlara Tavsiyeler

Sinüzit şikayeti bulunanlar öncelikle saçlarının ıslaklığına çok dikkat etmelidirler. Özellikte duştan sonra çok iyi kurutmalı ve asla saçları nemli veya ıslakken dışarı çıkmamalıdır. Başınızı nemden ve rüzgardan korumalısınız. Rüzgarlı havalarda mutlaka bere takmaya özen göstermelisiniz. Sinüzit, sinüs boşluklarınızın(üstteki resimde gözüken boşluklar) iltihaplanmasından kaynaklanır. Bu yüzden alnınızı, yüzünüzü ve başınızı rüzgardan korumalısınız.

Sinüzit tedavisi ve sinüzit ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi için doktorunuza danışmayı unutmayınız, sağlık ihmale gelmez!

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular