16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

siyah lekeler nasıl geçerSiyah nokta vücudumuzdaki sivilcelerin vücudumuzun salgıladığı siyah boya gibi maddenin yani sivilcenin siyahlaşmasından oluşan halidir. Siyah noktalar daha çok yağlı ciltlerde görülür. Siyah noktalar genç yaştaki ciltlerde daha çok görülür. Siyah nokta genellikle burunda ve alın bölgesinde daha çok gözükmektedir.

Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah nokta kişinin cilt yapısı ve genetiğiyle alakalıdır. Cilt altındaki yağ dokularının artması sebebiyle ve yağ topakları cildi tıkar ve tıkadığı zaman gözenekler yağ ile dolar ve daha sonra bu yağ siyah renge dönüşerek siyah nokta olur. Siyah nokta oluşmasında genç yaştaki hormonlardan da kaynaklandığı söylenebilir. Siyah noktanın oluşmasında yediğimiz yağlı yiyeceklerin bile çok etkisi vardır. Bu siyah noktaların olmaması için beslenmemize tamamen dikkat etmeliyiz. Yağlı beslenmek sivilce oluşumunu arttırdığı için yağlı yiyecek siyah nokta oluşumunun en önemli faktörüdür.

siyah lekeler nasıl geçerSiyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah nokta cildinizde bir kere oluştuysa bu devamlı olacaktır. Bunun önlemini baştan almalıyız. Siyah noktalı bir cildiniz varsa cildinizle barışık yaşamaya alışmanız gerekmektedir. Cildinize en azından haftada bir veya iki defa buhar banyosu yaptırmalısınız. Banyoda kalma süremizi daha da arttırarak banyo yaparken oluşan nemden faydalanarak da siyah noktaların yumuşamasını sağlayıp temizlenmesine yardımcı olursunuz. Siyah noktaların oluğu bölgelere kil maskesi uygulayarak da bu noktaların azalmasını sağlayabiliriz. Siyah nokta tedavisinde pek çok seçenek vardır. Bizim size tavsiye edeceğimiz en çok işe yaradığını düşündüğümüz tedavi seçeneklerinden olan buhar banyosudur. Buhar banyosunu evde de çok kolay yapabilirsiniz. Küçük bir leğene dolduracağınız  sıcak suya başınızı yaklaştırarak başınızda bir havluylaörterek o şekilde belli bir süre durarak cilt gözeneklerinizi yumuşatıp siyah noktaları sıkıp cildinizin temizlenmesini sağlamış olursunuz.

siyah lekeler nasıl geçerSiyah Noktalar için Doğal Maske

Siyah noktalardan kendinizin yapacağı doğal maskeler yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Örneğin size vereceğimiz doğal maske tarifleriyle cildinizde gözle gözükür iyileşmeler göreceksiniz.

Yulaf Unu Maskesi

Bir çorba kaşığı yulaf ununu bulamaç haline gelene kadar pişirin ve içine bir kaşık badem unu ekleyebiliriz. Bu karışımı yüzümüze her gün ovuşturarak uygulayabiliriz.

Limon Suyu Yoğurt Maskesi

Bir kase yoğurdun içine limon suyunu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze temas ettirmeden bütün yüzünüze yayarak uygulayın. Belli bir süre sonra yüzünüzde kuruyan bu maskeyi ılık su yardımıyla yüzünüzden çıkarın. Limon suyu cildi dezenfekte ettiğinden sivilceleri kurutur ve siyah noktaların ortadan kaybolmasına yardımcı olur.

Size önerdiğimiz bu maske seçeneklerini cildinizin temizliğinde günlük olarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Siyah nokta burunum üstünde çok bir türlü geçmedi 🙁 herşeyi denedim. Sizin dediklerinizi denedim ama olumlu sonuç almadım. Yardımcı olur musunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular