13.6 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 23, 2023

Siyah Noktalardan Doğal Yollarla Kurtulma

Özellikle yağlı bir cilde sahip olan kişilerin problemi haline gelmiş siyah nokta ciltteki gözenekler tıkandığı için ortaya çıkan bir sorundur. Yani cildiniz yağlı değilse siyah noktanız olmayacağı anlamına gelmez. Her ne kadar yağlı ciltlere göre biraz daha avantajlı olsanız da siyah nokta normal tip ya da kuru tip ciltlerinde de görülebilecek bir problemdir. Peki, bu problemden kurtulmak için neler yapabiliriz ki hem cildimize zarar vermeyelim hem de siyah noktalardan kurtulalım. İşte tam bu noktada doğal yöntemler devreye girmektedir. Cilt bakımında ilk önce tercih edilmesi gereken yöntem her zaman doğal çözümler olmalıdır.

Karbonat: Karbonatın şimdiye kadar sivilcelerin yok edicisi olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, aynı şeyin siyah noktalarınız için de bir çözüm kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Karbonatın yapısından dolayı doğal bir peeling görevi vardır. Haftada iki defa 2 çorba kaşığı karbonatı maden suyunda iyice macun haline getirdikten sonra cildinize uygularsanız mutlaka cildinizdeki farkı fark edeceksiniz. Bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra o bölgeye hafif masaj hareketleri yapmalısınız. Cildinizde iyice kuruduğuna emin olduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Yeşil Çay: İçeriğinde antioksidan barındıran yeşil çay sayesinde cildinizdeki fazla yağlar arındırılmış olur. Siyah noktanın en büyük sebebinin yağlı cilt tipi olduğunu düşünürsek yeşil çayın ne kadar etkili olacağını daha iyi anlarız. Uygulama yönünden de çok basit bir uygulama olduğu için herkes rahatlıkla uygulayabilir. Sabahları demlediğiniz yeşil çay soğuduktan sonra cildinizdeki siyah noktalar üzerine sürüp ortalama 15 dakika bekleyin. Cildinizde kuruduğunu fark ettiğiniz zaman artık yüzünüzü durulayabilirsiniz. Ve mutlaka sonra bir nemlendirici uygulayın.

Buhar Banyosu: Buhar banyosu sayesinde kapalı gözenekleriniz açılmasa bile içerisindeki kir yumuşar ve görünüm olarak siyah noktalar daha belirsiz bir hale gelir. Buhar banyosunu yapmak için geniş bir kapta kaynar suyun buharına yüzünüzü tutun hatta en etkili sonucu alabilmeniz için bunu yaparken başınızın üzerine bir havlu geçirerek buharın cildinize daha fazla etki etmesini sağlayın. Bu işlemi haftada 1 kere uygularsanız cildinizde olumlu değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular