16.9 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

Spiral ile Doğum Kontrolü ve Fiyatları

Spiral doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiralin doğum kontrol yöntemlerinden en çok tercih edilen olmasının nedenleri,

  • Bulunduğu yeri gebeliğin yerleşmesine uygunsuzluk getirir
  • Rahim ağzı geçirgenliğini azaltır
  • Rahime gelen spermleri öldürür

Kadınların %70 i doğum kontrol yöntemlerinden olan bu spiral yöntemini tercih etmektedir. Spiral spermlerin yumurtaya ulaşmasını ve döllenme olmasını bozan metal yada plastikten yapılmış rahim içi aletidir.

Spiral Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Dünyada yapılan araştırmalara göre spiralin doğum kontrol yöntemlerinde başarı oranı yüzde 100 değildir. Ama gebeliği önleme orani çok yüksektir. Yapılan araştırmalarda spiral takılan 100 bayandan sadece 1 ila 3’ü hamile kalmıştır. Spiralin kullanım ömrü 3-10 yıl arasında değişmektedir. Ömrünü dolduran spirallerde içinde bakır bittiği için gebeliği önleme oranı düşer.

spiralSpiral Zararlı Mı?

Spiral rahim içine yerleştirilen bir plastik ürün olduğu için vücudumuzun içinde devamlı duran bir plastiğin olması sizi tedirgin edebilir. Spiral bünyeden bünyeye değişkenlik gösterir.

Bazı bünyeler spirali kabul etmeyebilir. Spiral bir miktar dış gebeliği arttırabilir.

Spiralin yapılan testlerle hiçbir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Spiral takıldıktan sonra ara kanamalar, sürekli kanamalar ve ağrı varsa spiralde problem vardır.

Doktorunuza giderek kontrol olmanız gerekmektedir.

 

spiral doğum kontrolSpiral Taktırma Fiyatları

Spiraller iki çeşit olduğu için fiyatları değişmektedir. Spiraller bakırlı spiraller ve hormonlu spiraller olmak üzere iki çeşittir. Bakırlı spiraller sağlık ocakları tarafından ücretsiz olarak takılmaktadır. Hormonlu spiral taktırmak isterseniz bu spiraller 240 tl civarında bir maliyetle uygulanmaktadır.

Bir ziyaretçimizin önerisi

Biz kadınların işi baya zor! Gebe kal, doğum yap ya da hamile kalma, hamile kalmamak için hap kullan, spiral taktır vs. Doğum kontrol haplarının çokta sağlıklı olduğunu düşünmediğimden dolayı spirali tercih ettim ben. Daha önce hiç spiral taktırmadığım içinde biraz endişeliydim. Ama gördümki kaygılarım boşunaymış, ne ağrım oldu ne sızım, Ancak can sıkıcı bir tarafı var: Spiral taktırmak baya pahalı. Üstelik bunu özel hastanede yaptırıyorsanız bir aylık ev kirasını gözden çıkarmanız gerek. Daha şeffaf konuşmam gerekirse 500 liraya yakın bir meblağ! Neyse ki benim sağlık sigortam olduğu için masrafın tamamını karşıladı. Peki sağlık sigortası olmayan kadınlar ne yapmalı? Doktorum şöyle bir öneride bulundu sigortası olmayan kadınlar için, Oturduğunuz ilçeye en yakın bir Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi’ne gidin, spiralinizi hastanede ücretsiz taksınlar. Devletin aile planlaması bünyesinde her kadına ücretsiz sunduğu bir hizmet. Takılan spiral aynı marka, aynı spiral herhangi bir farkı yok.

Spiral Nerede Taktırılır?

Spiral taktırmak için bir çok alternatif merkez bulunmaktadır. En önemlileri ise Devlet Hastaneleri’nin Kadın doğum bölümleridir. Kadın Doğum bölümlerinden randevu alarak Spiral taktırabilirsiniz. Spiral taktırmak için öncelikle hastaneden randevu almanız gerekmektedir, randevu alma işlemleri hakkında bilgi almak isterseniz, Mhrs Randevu sitesini ziyaret ederek tüm işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaynak: www.mhrsrandevu.gen.tr

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular