22.7 C
İstanbul
Pazar, Haziran 19, 2022

Teknoloji ve İletişim

İnsanlık doğası gereğince birlikte yaşamak ve çevresi ile iletişim kurmayı gerektirmektedir. Yaşamış oldukları olayları veya içinde bulundukları durumları çevresi ile paylaşmakta ve destek almaktadır. Yaşanılan güzel bir olay resmedilerek daimilik kazandırılmaya çalışılmıştır. İlk yerleşim yerlerinde yapılan kazılarda, iletişim unsurları en güzel örnekleri ile ortaya çıkartılmaktadır. Dünya coğrafyasının her noktasında farklı toplumlar tarafından, farklı iletişim yöntemleri kullanılmıştır. Göçebe hayatını benimsemiş olan ilk Türk toplumlarında, genel olarak taşınabilecek objeler üzerine olaylar resim edilmiştir. Halı, kilim ve dokuma ürünleri üzerine olayların resimleri yapılmıştır.  Yaşamsal getiri için yapmış oldukları faaliyetler resimlerin asıl konusunu oluşturmuştur. Avcılık, üretim, özel gün kutlamaları, savaşlar… dokumalar ile gelecek kuşaklara aktarılmıştır. Diğer toplumlarda aynı şekilde ticaretle uğraşanlar ticaret, tarım ile uğraşanlar tarımsal ürünleri resimlere dökmüştür.

 

Gelecek kuşaklara bilgi aktarmanın yanında anlık veya kısa süreli iletişim araçları da kullanılmıştır. Avcılık ile uğraşan Türk toplumu tarafından güvercin ile haber iletme gelişmiştir. Avrupa toplumlarında ise haberci kullanma yöntemleri farklılıklar göstermektedir. Sağlıklı olmayan iletişim yöntemleri ile ulaştırılmak istenen mesajlar bazen farklı adreslere gitmekte ve ortaya büyük sıkıntılar çıkartmaktaydı. Tüm bunların yaratmış oldukları sıkıntılar ile haberleşme sektörü oluşmaya başladı. Ulak şeklinde tanımlanan kişiler ile bir yerden başka bir yere bilgi aktarımı sağlanmaktaydı. Yazının kullanıldığı iletişim ile uzun yıllar haberleşme sağlandı. Mektup yazılarak haberler alınmaya veya haber verilmeye çalışılmıştır. Mektuba göre daha acil olan haberler ise telgraf ile ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Telefonun icat edilmesi ile başlayan ses aktarımları ile ulaşılmak istenen kişinin sesi de duyulmaya başlamıştır. Üst düzey teknoloji olarak sunulan telefon hizmeti geniş kablo ağı ile tüm coğrafyalara yayılmıştır. Radyonun yaygınlaşması ile de eğlence ve haber kaynağı frekanslar takip edilmeye geçilmiştir. Arkasından bulunan televizyon ile dese ve görüntü aynı anda ulaştırılmış ve kısa sürede de günümüzde geniş kullanım alanına sahip olan bilgisayarlar devreye girmiştir. Haber alma kaynağı olarak artık bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bunun yanında paralel olarak cep telefonları ile de kameralı sohbet yapılmaktadır. Cep telefonlarının sunmuş olduğu 3G örüntü kalitesi ile canlı bağlantılar yapılmakta ve anında haber alma şansı ortaya çıkmaktadır. Sadece genel haberleri almak için kullanılmayan kameralı sohbet siteleri ile uzaklarda bulunan eşler, dostlar ve yakın kişiler arasında uzun süreli sohbetler yapılmaktadır.   Uzakta bulunan kişileri yanlarında hissedecek şekilde kaliteli olarak sunumlar yapan sitelerin tercih edilmesi ile haberleşme son hızına ulaşmıştır. Kısa sürede yediden yetmişe herkesi sohbette bağlayan kameralı sohbet siteleri ile ücretsiz saatlerce görüşme yapabilirsiniz.

 İnsanoğlu doğasının gereği olarak birlikte olma duygusu ile hareket etmektedir. Bazı imkânsızlıklardan dolayı uzaklarda bulunan kişilerin yakınları ile irtibat kurması için haberleşme sistemleri akıl almaz yenilikler sunmaktadır. Yeni haberleşme sistemleri üzerinde yüzlerce araştırma yapılmaktadır. Haberleşme konusunda akıl sınırlarını zorlayan icatlar ortaya çıkmaktadır. Son yapılan iletişim projeleri içerisinde artık görüntü ve sesin yanında kokuda karşı tarafa iletilmeye çalışılmaktadır. Ortamda bulunan kokular gelişmiş teknoloji ile belirli mesafeye kadar iletildiği bilinmektedir. İlerleyen süreçlerde bu mesafenin artacak olduğu kesindir. Teknolojik buluşlarla iletişim sürekli kendini yenilemektedir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular