15.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 18, 2022

Tesettürlü Bayanlar Nasıl Giyinmeli?

Hayrunnisa GülGünümüzde demokrasinin gelişmesiyle birlikte özgürlükler de aldı başını gidiyor. İnancı ne olursa olsun her kadın dilediği şekilde giyinmekte serbesttir, buna kimsenin itirazı yok. Ancak, İslami kurallara göre yaşamayı kendine ilke edinmiş ve bu kurallar çerçevesinde yaşamaya özen gösteren bayanların giyim konusunda da dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

Kendi evinde kendisine mahrem olan kişilerin yanında genel ahlak kuralları içerisinde daha rahat giyinebilir. Bununla beraber, bu bayanların dışarı çıktıklarında hem kendilerine hem de belki farkında olmadan temsilcisi ve canlı örneği oldukları tesettür hususunda biraz daha özenli olmalarında fayda var. Çoğumuz sıkça karşılaşırız, başörtülü ancak altında daracık kot pantolon veya diz hizasında etekli bayanlara… Bu kişilerin giyim konusunda nasıl bir tezat oluşturdukları herkesin malumu.

Tesettürlü bayanların dışarı çıkarken şu hususlara riayet etmelerinin faydalı olacağı kanaatindeyiz:

Bir Müslümanın her zaman temiz, düzgün ve düzenli hali ile kendini belli edeceğini ifade edilir. Buradaki ölçü, temizlik tesettür ve İslam’ın izzetine uygun davranış biçimidir.

Yoksa abartı, gösteriş ve teşhir değildir. Müslüman bir hanım evden çıkacağı zaman “Benim bu kıyafetimi Allah beğenir mi?” diye düşünmelidir.

Makyaj, parfüm, dikkat çekici aksesuarlarla dışarı çıkılması tesettürle bağdaşmamaktadır. Moda olan her kıyafet tesettüre uygun olmayabilir. Zira moda her an değişebilir ticari bir kavramdır.

Amaç tesettüre uygun giyinmekse, ölçü Kur’an ve sünnet esasları olmalıdır.

Bu ölçüye göre giyilen kıyafetin beden hatlarını belli edecek derecede dar ve altındakini gösterecek kadar şeffaf da olmaması gerekir.

Kıyafetlerin darlığı ve inceliği konusunda Peygamberimizin (asm) hanımlara ikazları vardır. Peygamberimiz (asm) öyle giyinenleri, “Giyinmişler, ama yine de çıplak sayılacaklar” diye tanımlar.

“Ey peygamber eşlerine ve kadınlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle! Onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur…”

Ahzab Suresinde emredilen tarzda inancımıza uygun giyinmeyi tercih eden bir hanımefendi el, yüz dışında tüm bedenini örten uzunlukta ve beden hatlarını belli etmeyen bollukta bir kıyafeti tercih etmelidir.

Gençler tarafından sıkça tercih edilen pantolon ise sünnet ölçülerine göre giyildiğinde takva elbisesi içinde sayılır. Yeter ki, pantolonun üzerinde topuklara kadar uzanan bol bir dış kıyafet (pardösü, manto…) olsun.

Bu ölçülerle sınırları tespit edilen tesettürlü giyimin modelleri zengin, çeşitleri de fazladır. İklime, kültüre, sosyal çevreye, hanımların iç dünyasındaki isteklere göre tesettüre uygun gayet sevimli ve zarif kıyafetler tercih etmek mümkündür.

Önceki İçerikAker Eşarp Modelleri
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular