24.9 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 22, 2022

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı ergen yaşlarda daha fazla, ama ilk bir kaç yaşından itibaren çocuklarda sıklıkla rastlanan bir alışkanlıktır. Genellikle psikolojik nedenler çocuğun tırnak yeme alışkanlığı kazanmasına neden olur. Çocuğun yaşadığı stres en büyük etkendir. Ebeveynlerin çocuklara yanlış davranışları, çocuğu çeşitli nedenlerle sık sık azarlamalar, belli alışkanlıkları kazanması için yapılan baskılar, yeterli ilgi göstermeme, kıskançlık, okula başlama, sınav stresleri tırnak yeme alışkanlığında önemli sebeplerdir. İleriki safhalarda tırnak yemeyle beraber, saçlarını koparma, vücudunu sıkma gibi alışkanlıklar da stres kaynaklıdır.

Tırnak yemekten vazgeçirme

Çocuğun tırnak yemekten vazgeçmesi için yapılacak en tırnak yemeönemli adım, ona bu konuda baskı yapmamaktır. Çünkü çocuk zaten stres veya baskı nedeniyle tırnak yemektedir. Bu sebeple yapılacak daha fazla baskı psikolojik olarak daha kötü etkilenmesine neden olacaktır. Bunun neticesinde bu alışkanlık terk edilemeyeceği gibi aksine daha da şiddetlenme ihtimali yüksektir.

Bu tür alışkanlığı bulunan çocuğa yapılacak en güzel davranış, ona bunu hissettirmeden unutturmaya çalışmaktır. Çocuk tırnağını ağzına götürdüğünde başka bir meşgale bularak unutturulabilir. Odasını beraber toplamak, beraber oyun oynamak gibi birlikte yapılacak aktiviteler zamanla bu alışkanlığı azaltacaktır. Anne ve babalar bu sorunun kaynağını birlikte tespit etmeye ve çözmeye çalışmalıdır. Bu alışkanlığa neyin sebebiyet verdiği araştırılmalı ve her ihtimal değerlendirilmelidir. Çocuk ne zamandır bu alışkanlığı kazandı, bu alışkanlığa başladığı dönemlerde onu etkileyecek ne gibi olaylar yaşandı? Bu sorular çözüm noktasında size ipucu verebilir.

Çocuğunuzu destekleyin

Çocuğunuz tırnak yediğinde ona bu nedenle uğrayabileceği sıkıntıları tatlı bir dille hatırlatabilirsiniz. Örneğin tırnaklarının ve parmaklarının hiç güzel görünmediği, mikrop kapacağı ve sonunda hasta olacağı gibi uyarılarda bulunabilirsiniz. Veya tırnak yemediği zamanlarda daha güzel ve sevimli olduğu, daha akıllı göründüğü gibi olumlu sözlerle dikkatinin çekilmesi ve tırnak yememinin ona ait bir başarı olduğu hissettirilmelidir. Bu uyarılar kesinlikle sert bir şekilde değil, şefkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Tırnağına acı oje sürme, parmağını sertçe ağzından çekme, eline vurma gibi davranışlar çocuğun bu alışkanlığı bırakmasını sağlayabilir, ancak sorunun kaynağı çözülmediği için bu defa başka tür kötü alışkanlıklar olarak yeniden karşınıza çıkar. Önemli olanın çocuğu bu tür davranışlara neyin ittiğini bilmeniz ve bu problemleri ortadan kaldırmanızdır. Gerginliği azalan çocuk zaten doğal olarak bu tür alışkanlıkları kendi kendine bırakacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular