15.7 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Topuk Dikeni Rahatsızlığı Hakkında Bilmedikleriniz

Ayak sağlığınıza özen gösterin, çünkü bir ömür boyu sizi taşıyacaklar. En sık karşılaşılan ayak hastalıklarından biri, topuk dikeni. Topuk dikeni nedir diye soracak olursanız, açıklayalım. Topuk dikeni rahatsızlığı, bir kemik problemi sanılmakta. Burada yer alan çıkıntı, hastalığın sebebi değil, sonucudur. Ayak tabanında yer alan plantar fasia adlı kas, yaylanma etkisi yaratır. Bu kasın yaylanmasıyla beraber, beden yükü yere verilir. Eğer plantar fasia kası yeteri kadar esneklik gösteremezse, ayak tabanında ağrılar meydana gelir. Bu bölgede kanamalar oluşur ve hasta büyük bir ağrı hisseder. Zamanla yapıştığı yerde kalınlaşma gerçekleşir. Bu da, röntgenlerde diken olarak görülen görüntüyü meydana getirir. Düz tabanlık ve yüksek kavis hastalarında, aşırı kilolu bireylerde, diyabetiklerde ve bazı romatizmal rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir. Ayrıca, topuklu ayakkabılar ve babet tarzı ayakkabılar da, hastalığın ortaya çıkma sebeplerinden sayılabilir.

saglık2

Topuk dikeni rahatsızlığının en büyük belirtisi şu: Hasta, sabah yataktan kalkar kalkmaz, ilk birkaç adımda büyük bir ağrı yaşar ve bu ağrı bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ayrıca hasta gün içerisinde bir yerde oturuyor ve hemen kalkınca bir ağrı hissediyorsa, veya gün sonunda çeşitli ağrılar yaşıyorsa, bunlar da topuk dikeni hastalığının belirtilerinden sayılabilir. Hasta uzun süre yürüdüğünde veya ayakta kaldığında, topuk ağrısı görülebilir.

Topuk dikeni tedavisinde; kişiye özel tabanlıklar, fizik tedavi, gece ateli, kortizon veya prp enjeksiyonları kullanılır. Eğer bu işlemler iyileşme sağlamazsa, cerrahi müdahaleye geçilir. Topuk dikeni ameliyatı sonucunda; hem sinirin kısaltılması, hem de kasın gevşetilmesi sağlanır. Hasta ameliyat sonrasında 15 gün istirahat eder, 6 hafta da ameliyat sonrası ayakkabısını kullanır. Ayrıca, hastaya fizik tedavi uygulanır.

Topuk dikeni konusunda; teşhis ve tedavi amacıyla, Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’ne görünebilirsiniz. Yalnızca ayak sağlığı üzerine odaklanan merkez, bu alanda derinlemesine bilgi sahibi bir ekiple hizmet veriyor. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi, İstanbul Şişli’de hizmet veriyor.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular