31.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 29, 2022

Vajinismus Tedavisinde İzlenilmesi Gereken Rehber Liste

Vajinismus pek çok kimse tarafından bilinmesi de günümüzde evlilikleri tehdit eden cinsel problemlerden birisidir.  Genellikle batı toplumlarında sıkça görülen Vajinismus birkaç dönemindir ülkemizin %10 kesimini de tehdit etmektedir.  Vajinismus tedavisi Ankara ve tüm tedavi merkezleri tarafından bu sorunu aşmak isteyen çiftler için uygun tedavi yöntemleri denemeye başlanmıştır.  Tedaviye zamanında başlayan çiftlerin %90ı bu hastalığı minimum 6 ay içinde yenmiştir.

 

Vajinismus Tedavisinde Yeni Yöntem Nöroterapi 

Lokal anestezi madde hasar görmüş vücut fonksiyonlarını normal dönmesi için uygulanan bir tür tıbbı müdahaledir. Otonim sinir sistemini uyaran nöroterapinin etkisini anlayabilmek için otonim sinir sisteminin görevini bilmek ve anlamak gerekmektedir. Vajinismus tedavisi Ankara uygulamaları çerçevesinde rahatlıkla bu sorun aşılabiliyor.

Psikoterapi

Kişileri duygusal davranış sorunlarını çözüme kavuşturan bir tür tedavi yöntemi olup, son zamanlarda Vajinismus sorunlarının tedavisi için de kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile kadının cinsel birleşme sırasında gevşeme becerisi kazandırılır. Kadında cinsel birleşme sırasında gevşeme yetisi olmadığından dolayı Vajinismus kasılmaları meydana gelir gevşemeyi normal olarak gerçekleştiremeye kadın için psikoterapi tedavisi uygulanır. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Çünkü gevşemeyi yapamayan kadında başarmam korkusu olarak tanımlanana anksiyeteye sebep olur. Bu durumda kadının kalp atışlarını hızlı atması   kasların gerilip, i tansiyonunun yükselmesine kadar pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Vajinismus da pelvik taban kaslarının kasılması durumu meydana geldiğinden dolayı psikoterapide bu kasların gevşemesine yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

 Egzersizler

Psikoterapi de gevşemeye yönelik yapılan egzersizler Vajinismus tedavisinde büyük oranda etkili olmaktadır. Bu egzersizler size şunlardır;

  • Kegel Egzersizleri; pelvik taban kaslarını güçlendirmek ve kontrol atına almak için yapılan egzersizlerdir.
  • Solunum Egzersizleri cinsel birleşme sırasında korku gibi sorunları gidermeye ve birleşmede rahat nefes almayı kazandırmak ve solunumu kontrol altına almak içim yapılan egzersizlerdir.
  • Botoks Uygulamaları; Chlostridium Botolinumisimli bakteriden yapılan toksinler kaslara enjekte edilir ve kısmı felç olarak nitelendirilen gevşeme sağlanır. Yapılan botoks etkisini ise kasların kasılmasını sağlayan asetilkolin maddesi üzerinde sağlar. Vajinismus sorunu olan kadınlarda botoks uygulaması genel anestezi ile yapılır yaklaşık 6 ay boyunca etkisini gösterir. Ancak etkisini yitirdikten sonra vajinismus sorunu yeniden tekrar etmeye başlar.
  • Vajinal dilatatörler; farklı ebatlarda vajinal dilatatörler kendiliğinden gevşeme eğitimi verilen yöntemdir.

Bunun dışında vajinismus tedavi için ürojinekolojik fizyoterapi uygulaması kullanılmaktadır. Sorundan tamamen kurtulmak için kalıcı olarak Vajinismus tedavi Ankara uzman doktorlarından yardım alınabiliyor.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular