24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Vejetaryenlik ve Vejetaryen Diyetleri

Vejetaryenlik bazı toplumlarda et yeme alışkanlığının sıfıra yakın olduğundan dolayı yaygın bir şekilde başvurulan bir istektir. Bazı durumlar ise aşırı etin verdiği tiksindirme duygusudur. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler ışığında söyleyebiliriz ki vejetaryen olan insanların büyük bir çoğunluğu aslında yemek yemekten çok fazla zevk almayan insanlardır.

Bazı insanlar ise olağanüstü bir durumla karşılaştıklarında sofrada bulunan bazı maddelerden psikolojik olarak nefret etme isteği duyarlar bu besin maddeleri genelde en yoğun kırmızı ete sahip olanıdır.

Ama asıl önemli olan soru ise günümüzde de gündeme sıklıkla getirildiği gibi, vejetaryen beslenme yeterince kilo kaybına neden olabilir mi? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Vejetaryen beslenme öncelikle insanların ne istediklerine bağlıdır.

Şunu unutmamak lazım ki en yoğun kırmızı et oranına sahip olan ineklerde vejetaryendir. Kırmızı etle beslenmek sanıldığı kadar kilo aldırmayadabilir. Bu sebepten dolayı ihtiyacınız olan en önemli şey kilo vereceğinize olan inancınız olmalıdır.

vejetaryen beslenmeHer zaman için kilo vermek kolay olmayabilir ama bu tarz durumlarda da başvurulması gereken en önemli kaynak kendinize duyduğunuz inanç olmalıdır. Bazı vejetaryen diyetlerin ise başlarında kişiler hayvansal gıdaların tüketiminden kaçınmaktadırlar. Bu hayvansal gıdalar tavuk yumurtasına kadar ilerleyebilir. Bu diyetler kilo verdirmeyi bir nebze olsun başarabilir ama o zamanda sağlıksızlığın doruklarında dolanacaklardır.

Sağlıklı yemek yemenin ve sağlıklı beslenmenin altın kuralı ne kadar kalori yaktığınızın bilincinde olmanızdır. Ne kadar kalori yaktığınızın ve ne yediğinizin bilincinde olduğunuz sürece asla kilo almaktan ve kilo vermekten korkmanıza gerek bulunmamaktadır. Bilmeniz gereken en önemli şey kilo almanın zararlarının daima bilincinde olmaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular