3.7 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Yağlardan kurtulmak için yeni teknolojiler

Çoğu insan için vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak yaşam boyu süren bir savaştır. Bel çevresindeki simit, diz etrafındaki yağlar ya da gevşek üst kollar… Yağ bezelerini küçültmek zordur ve kimi zaman diyet ya da egzersiz dikkat çekici bir fark yaratmak için yetersiz kalır.

Peki hangi yönteme başvurmalı?

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, yağ aldırmak için kullanılan etkili ve güvenli yeni teknolojiler hakkında önemli bilgiler verdi:

“Yağ hücreleri doğaları gereği diğer hücrelerden farklıdır, özellikle sıcaklık gibi faktörlere verdikleri tepki de oldukça farklıdır. Yeni uygulanmaya başlamış teknolojilerin çoğu bu bilgiye dayanarak geliştirilmiştir ve sonuç olarak sıcak ya da soğuk enerji verilerek özel bölgeleri hedefleyerek sonuç alınmaktadır.

RADYOFREKANSI: YAĞI HEDEFLEYEN YENİ SICAK YÖNTEM

Yağ azaltma teknolojilerinin en yenilerinden biri radyofrekanstır. Yağ hücreleri içine derine kontrollü bir ısı vererek yağlı bölgeye enerji veren ve o sırada yağ hücrelerini parçalayan bir yöntemdir. Radyofrekans yöntemi, dermatologlar tarafından fazla yağlı bölgelerinden şikayetçi olan kişilerde başarıyla ve yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Radyofrekans, vücudun herhangi bir bölgesine uygulanabilen çok yönlü bir işlemdir. Karın bölgesi gibi geniş bir alandan çene gibi dar bir bölgeye kadar aynı ölçüde başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Aşırı kilolu olmayan, fakat istenmeyen ağların sebep olduğu inatçı bölgelerden şikayeti olan ve bunları diyet ya da egzersizle gideremeyen kişiler için radyofrekans iyi bir seçenektir.

Radyofrekansın başka bir yararı da yağları azaltırken bir yandan da enerjiyi kolajene yönelterek cildi sıkılaştırabilmesidir. Örneğin üst kolda fazla yağlanması olan bir hasta bu bölgede yağdan çok sarkmış deriye sahip olabilir. Bu durumda önce deriyi sıkılaştırmak için radyofrekans uygulanmakta, ardından yağları ortadan kaldırılmaktadır. Bununla birlikte o bölgede daha çok yağ olduğuna karar verilirse, önce yağ ortadan kaldırılmakta ardından deri sıkılaştırılmaktadır.

SOĞUK LİPOLİZ: YAĞLARI DONDURMAK

FDA tarafından onaylanmış yeni invasiv olmayan bir yöntem de alt karın ya da vücudun yan taraflarındaki bölgesel yağları ortadan kaldırmak için kullanılan soğuk lipolizdir. Yağ hücreleri soğuğa diğer deri hücrelerinden daha hassas oldukları için yağ hücrelerindeki lipidler soğuk lipoliz ile dondurulur ve etraftaki dokularda yara ya da hasara yol açmadan yavaşça çözünürler. Bu nedenle sonuçlar anında ortaya çıkmaz ve yağ tabakasındaki azalma uygulamadan iki ile altı ay sonra yavaş yavaş görünür hale gelir.

Soğuk lipoliz yağ azaltmak için son derece ileri bir işlem olsa da makine kısıtlı olduğu için radyofrekans kadar çok yönlü kullanılamamaktadır.  Sadece yağın geniş yüzeyli bölgelerden alınmasına imkân vermektedir. Bununla birlikte soğuk lipolizde ilerde olabilecek gelişmeler dermatologların iç uyluk, boyun ve kollarda daha incelikli yağ azaltma için kullanılmasını sağlayabilir.

YAĞ AZALTMADA ULTRASON BAŞARISI

Ultrason, yüksek yoğunluklu, odaklanmış ultrason dalgaları (ses dalgaları) kullanarak yağ hücrelerinin yıkımı ve sızmasını sağlamak üzere geliştirilmiş bir yağ azaltma işlemidir. Diğer işlemler gibi yağ azaltmada kullanılan ultrason enerjisi deri katmanlarından geçerek deri ya da etraftaki dokuya zarar vermeden yağ dokusunu hedef alır.

Ultrasonun yağ azaltma için FDA onayı almamış olmasına rağmen, cerrahi işlem olmadan özel bölgelerdeki yağlarından kurtulmak isteyen insanlara gelecekte bir çözüm sunacağı kesindir. Bu noktada yağ azaltmadaki etkisini görmek için daha fazla veriye ihtiyaç bulunuyor.

Bu işlemler yağ aldırmak için liposuctionın yerini alacak değiller.

Bu arada, hastaların unutmamaları gereken konu, invazif tedaviler tıbbi prosedürlerdir ve eğitimli ve deneyimli sertifikalı doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.”

İlginizi çekebilir: Lipomatik Nedir ?

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular