25.6 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022

Yağlı Ciltler için Bakım Önerileri

yağlı cilt için bakım önerileriEğer burun, alın ve çene çevresinde siyah lekeler ve kırmızı renkli akneleriniz varsa karma ve yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Yağlı ciltler parlak görünümlüdür ve diğerlerine göre daha geniş gözeneklere sahiptir. Cildin yağlı olması sebum fazlalığından kaynaklanır.

Bioderma Laboratuvarları tarafından hazırlanan yağlı ve karma ciltler için geniş çaplı bilgi ve bakım önerileri şu şekilde sıralanıyor:

Cilt kusurları nasıl meydana gelir?

Üç ana faktör sorumludur: hiper sebore, hiper keratinizasyon, bakteri çoğalması.

• Hiper sebore: Ergenlik dönemiyle tetiklenen sebumun gereğinden fazla üretilmesi durumu. Cilt yağlı ve parlak bir hale gelir.

• Hiper keratinizasyon: Cilt hücrelerinin aşırı derecede çoğalması sebumun ciltten dışarı atılmasını engeller. Bunlar açık ve kapalı siyah noktalara dönüşür.

• Bakteri çoğalması: Sebum bazı bakteriler için ideal bir çoğalma ve beslenme ortamı sağlar, özellikle de Propionibacterium aknelerinin oluşmasına sebep olur. Siyah nokta kırmızı enflamatuvar bir akneye dönüşür.

Cilt kusurları nasıl azaltılabilir ve önlenebilir?

Temel hijyen ve cilt bakımı kurallarına uyulmalıdır: her gün cilt uygun hijyen ürünüyle nazikçe temizlenmeli ve uygun cilt bakım ürünü kullanılmalıdır.

Karma ve yağlı cildi temizlemenin en iyi yolu hangisidir?

Yumuşak, uygun, lipitleri ortadan kaldırmayan bir ürünle akşamları cilt temizlenir ya da makyaj çıkarılır, sabahları cilt arındırılır. Cilt dikkatlice tahriş edilmeden kurulanır. Cildinizdeki siyah nokta ve aknelere dokunmayın çünkü durumlarını kötüleştirir kalıcı lekeler oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Karma ve yağlı cilt nasıl tedavi edilmelidir?

Sabırlı olun, ürünleri düzenli bir şekilde kullanın. Her gün uygun cilt bakımını uygulayın. Eğer aknelerde küçük bir artış görürseniz ürünü kullanmaktan vazgeçmeyin, bunlar akneye dönüşen siyah noktaların iyileşme sürecidir.

Yağlı cildin medikal tedavi sebebiyle kurumasını nasıl önleyebilirsiniz?

Eğer cildinizi kurutan lokal ya da dermatolojik bir tedavi görüyorsanız, her gün cildinizi ve özellikle dudaklarını nemlendirecek tamamlayıcı uygun bir tedavi uygulamanız gerekir.

Karma ve yağlı cilde makyaj yapılabilir mi?

Evet, eğer cildinize uygun ve komedojenik olmadığı testlerle kanıtlanmış ürünler kullanıyorsanız makyaj yapmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Ancak makyajınızı tamamen çıkardığınızdan emin olmanız gerekir. Yumuşak ve arındırıcı özellikleri optimum olan özel ürünler kullanmanız gerekir.

Karma ve yağlı cilde sahip kişilerin güneş maruzatı nasıl olmalıdır?

Güneşe dikkat edin! Evet güneşe çıktığınızda akneler ve siyah noktalar azalıyor gibi görünebilir, cildiniz daha net ve pürüzsüz bir hale gelebilir. Ancak güneş rebound etkisiyle cilt bariyerini kalınlaştırır, siyah noktaların artışına sebep olur ve pilasebaköz folikül içindeki sebumu artırır. Güneşin etkisi geçtikten sonra ciltte siyah nokta ve akneler artar. Tatilinizden sonra tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için en az SPF 20 koruma sağlayan bir ürün kullanmalısınız. Kullanımı kolay ve yağsız dokuya sahip sprey formundaki ürünleri tercih edebilirsiniz.

Karma ve yağlı cilde sahip insanlar ne yiyip içtiklerine dikkat etmeli midir?

Genellikle kabul görmüş fikirlerin aksine yemekle ilgili herhangi bir kurala uymak gerekmez. Sadece dengeli beslenmeye ve bol su tüketmeye dikkat etmeniz gerekir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular