21.7 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 7, 2022

Yeşil Çay Nasıl Demlenir, Nasıl İçilir?

Yeşil Çay

Daha önce yeşil çayı içmiş ama hoşlanmamış biri misiniz? Ama onun faydalarından haberdar oldukça sizde kendinize yeşil çay nasıl içilir diye mi soruyorsunuz? Oldukça kolay bir yöntem var. Araştırmalar sonucu çok net bir şekilde göstermiştir ki yeşil çayı ilk kez deneyip de ondan memnun kalan hiç kimse yoktur. Bu nedenle yeşil çayı sizde içmeye gayret etmelisiniz. Yeşil çayı en sağlıklı demleme yöntemi porselen bir demlik kullanmaktır. Porselen demlik yeşil çayın salınımını hızlandırmaktadır. Bu nedenle porselen demliği yeşil çayı demlerken kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yeşil çay nasıl kullanılır?

Bazen yeşil çayın içine gül yaprağı karıştırarak gül kokusu ve tadıyla karıştırarak içmek de oldukça iyi bir yöntem olmaktadır. Eskiden babaannelerimiz, anneannelerimiz zaman zaman yeşil çayın içine bir miktar gül yaprağı karıştırır ve öyle demlerlerdi. Artık bu neredeyse unutuldu.

yeşil çay nasıl demlenirÖnceden temin ettiğiniz birkaç adet gül yaprağını bir fincanın içerisine yerleştirerek başlayabilirsiniz işleminize Sonrasında ise bir miktar ( siz yeşil çay içmeye henüz yeni başladığınızdan dolayı yarım çay kaşığı) yeşil çayı koyarak demleme işlemine başlayabilirsiniz. Gül’ün harmanlanmış ve insanın damağına farklı gelen lezzeti çok kısa bir süre içerisinde sizin de aklınızı başından almaya yetecektir. Bu nedenle gül miktarını azaltabilirsiniz zaman içerisinde, isterseniz her zaman da kullanabilirsiniz gül yaprağını. Ama kesinlikle yeşil çay içmeye gayret göstermeniz gerekmektedir. Çünkü  bu kadar faydalı bir bitkiden zamanla alışacağınız tadından dolayı mahrum kalmamanız gerekmektedir.

Yeşil çayı demlerken bir parça tarçın kullanmanın da tatlandırıcı özelliği bakımından oldukça büyük artıları olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bizim kültürümüzde çok yaygın olarak kullanılmasa bile  zencefil de başka ülkelerde yeşil çay ile tercih edilen bir bitkidir. Bunların dışında portakal kabuğu ve kakule gibi bitkileri de yeşil çayınızla beraber demleyebilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

– Bir miktar (bir çay kaşığı) yeşil çay
– Portakal kabuğu gül yaprağı veya tarçın
– Sıcak su

Yeşil çay nasıl içilir?

Çayımızı fincanımızın içine koyarak demlemeye başlıyoruz. Tercihen eklediğimiz bitkilerimizle beraber sıcak suyu ilave ediyoruz. Suyumuzu kaynatmamızın ardından hemen fincanımıza ekliyoruz. Rengini alması için bir süre beklemek yeterli olacaktır. Tam olarak demledikten sonra çay yapraklarını bir süzgeç vasıtasıyla süzdükten sonra çayımız içime hazırdır.

Siz yeşil çayınızı yudumlarken bize de afiyet olsun demek düşer. 🙂

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular