10.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 30, 2023

Yoga Neden Bu Kadar Faydalı?

Yoga sadece bir egzersiz değil, bir yaşam biçimi. Meditasyon teknikleri ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmamıza katkı sağlayan yoga dünyada 15 milyon insanın uyguladığı bir gelenek. Her yoga pozu farklı bir ada ve postürlere sahip.

Bu sayede yoga egzersizleri size düşündüğünüzden çok daha fazla yarar sağlıyor. Yoganın size iyi gelmesinin 8 sebebini sıraladık!

  1. Stresinizi azaltıyor ve modunuzu yükseltiyor

Yoga metotları nefes tekniklerine odaklanarak stresten kurtulmanızı sağlayıp, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatıyor. Oksijen seviyenizi yükseltiyor, bu sayede daha mutlu hissediyorsunuz ve günlük hayatla iç içe oluyorsunuz.

  1. Özgüven kazandırıyor

Zihninizden gerilimi alan yoga, fiziğinizle barışmanızda büyük rol oynuyor bu sayede kendinizi daha özgüvenli hissediyorsunuz. Anksiyete duymadan kendinizi daha iyi tanımaya başlıyorsunuz.

  1. Sakatlanma riskini azaltıyor

Koşu gibi egzersizler daha kuvvetli hareketler içerdiği için daha yüksek sakatlanma riski taşıyor. Fakat yoga vücudunuzdaki dengeye odaklanıyor. Beden ve zihin birliği içinde hareket ediyorsunuz.

  1. Kilo vermenize yardımcı oluyor

Fazla kilo günlük hayatınızdaki dengesizliklerin bir göstergesi. Yoga beden ve zihniniz için rahatlama, huzur bulmayı sağladığı için stresten kurtulmanızı ve doğal olarak kilo vermenizi sağlıyor.

  1. Esnekliği arttırıyor

Yoga için yeterince esnek olmadığını düşünmek yaygın bir durum. Aslında kaslarınız ne kadar gergin olursa olsun yoga kaslarınızı esnetiyor, tendonlarınızı uzatıyor ve daha rahat hareket etmeye başlıyorsunuz.

  1. Kas gücünüzü geliştiriyor

Bir çok yoga metodu fiziksel gücünüzü arttırır. Kaslarınıza çok yüklenmeden güçlenirsiniz. Her pozun çalıştırdığı kas grupları farklıdır.

  1. Tansiyonunuzu dengeli hale getirir, nefesinizi açar

Sürekli yoga egzersizleri yapmak, akciğerinizi daha etkili kullandırır. Kolesterolünüzü düşürür. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Dayanıklılığınızı arttırır.

  1. Duruşunuzu şekillendirir

Yogayla daha sağlıklı bir kiloya ulaşırsınız ve böylece daha esnek olursunuz. Bu sayede de duruşunuzun bir hayli düzeldiğini fark edersiniz. Doğru duruşla ağrılarınız, şikayetleriniz azalır. Dik durursunuz ve sakatlanmalardan korunursunuz.

Yoganın güzelliği her yerde yapılabilir olmasıdır. Böylece yogayı kolayca hayat tarzınız haline getirebilirsiniz. Yoganın size sunacağı faydalardan yararlanabilirsiniz. Zihninizi ve bedeninizi stresin etkisinden arındırarak huzurlu ve sağlıklı olabilirsiniz. Kendinize uygun yoga metodunu bularak sakatlık riskinizi azaltabilirsiniz. Yoga ile daha fazla makaleye livetobloom.com’dan ulaşabilirsiniz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular