19.5 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Adet Bitiminden Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Adet Olduktan Hemen Sonra Hamile Kalınır mı

Adet Olduktan Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Kadınların hamile kalma ihtimali yumurtalıkların çatladığı dönem olan yumurtlama döneminde daha yüksektir. Kadınlar iki adeti arasındaki zaman diliminde bir gün yumurtlama dönemine girerler. Bu günde yumurtalıkların etrafındaki  foliküller çatlar ve yumurtalar serbest olur. Eğer bu yumurtlama döneminde korunmadan bir cinsel ilişkide bulunursa yumurtalar sperm ile döllenerek embriyo halini alır ve rahme tutunma ihtimali çok fazla olur. Spermler Rahim içinde ortalama dört gün canlı kalabilmektedir bu yüzden kadının yumurtlama döneminin birkaç gün öncesinde korunmasız cinsel ilişki yaşanmışsa yine hamile kalma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Yumurtalar yumurtalıktan salındıktan sonra rahimdeki sperm ile döllenme olasılığı çok fazladır. Bu sebepten dolayı eğer hamile kalmayı planlıyorsanız yumurtlama dönemlerinizi çok iyi hesaplamalısınız. Bu yumurtlama dönemini doğru olarak hesaplayabilmeniz için adet dönemlerinizin düzenli olması gerekir. Adet dönemlerinde düzensizlik yaşayan kadınlar yumurtlama dönemlerini tam olarak saptayamazlar. İsterseniz bir hesaplama örneği yapalım. Diyelim ki düzenli bir şekilde 28 günde bir adet kanaması yaşıyorsunuz o zaman sizin yumurtlama döneminiz adet görmeye başladığınız ilk günden 16 gün sonra olacaktır. Bu hesabı yapabilmek ne zaman adet göreceğinizi net bir şekilde bilmelisiniz çünkü hesap yaparken adet göreceğiniz ilk gün baz alarak 14 gün önceye gitmeniz gerekir.

   Hamileliğin gerçekleşebilmesi için yumurtlama olayının mutlaka olması gerekir aksi taktirde hamilelik ihtimali olmaz. Birçok çift adet döneminin öncesinde yada sonrasında yumurtlama olmayacağını düşünerek korunmadan cinsel ilişkide bulunuyorlar ve buda plansız bir gebelikle sonuçlanma ihtimalini doğuruyor.Her ne kadar yumurtlama dönemi kadının iki adeti arasında gerçekleşse de nadiren bir ayda iki defa adet kanaması görülebilir yada iki kez yumurtlama olabilir.

Bu bilgilerden yola çıkarak adet olduktan hemen sonra hamile kalınır mı? sorusuna her ne kadar nadiren rastlansa da imkansız bir ihtimal olmadığını söyleyebiliriz. Bundan dolayı çiftler eğer çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa korunma yöntemi olarak geri çekilme ya da takvim yöntemi değil de daha garanti olan doğum kontrol hapı, prezervatif ya da spiral gibi korunma yöntemlerini tercih etmelidirler. Çok düşük bir olasılık dahi olsa adet döneminde yada adet gördükten hemen sonra kadınların hamile kalma olasılığı vardır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Onjelikle suny dileyoruzki ALLAH hic kimseni bebek ah i cekdirmesin bebegim die aglatmasin. ne zaman bebek sahibi olajagini sadeje ALLAH bilir ama bizde elimiz cabuk tutmamiz gerek dilmi.Ban ewlandikdan 2 ay sonra gebe kaldim o 2 ay icinde korunmadan iliskiye girdim balki sizde kalabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular