24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Adet Döneminde Cinsel İlişki

Adet Döneminde Cinsel İlişki

Adet döneminde rahim içi dokuları kanama yolu ile dökülmektedir ve bu şekilde vücuttan atılır. Bu doku gebelikte bebeğin tutunmasını sağladığı için hamilelik döneminde bu kanama gerçekleşmez. Öyle bir şey söz konusu değil ise genelde bir problem yoksa her ay düzenli olarak bu kanama gerçekleşir ve rahim yumurtlama işlemini gerçekleştirir.

Adet kanı ile ilgili yanlış bilinen şeyler vardır. Halk arasında adet kanın pis kan olduğu ve zehirli bir kan olduğu söylenmektedir fakat bu bilgiler yanlıştır. Adet kanı bir doku dökülmesidir ve temiz bir kandır.

Adet kanaması yaşayan kadınların adet dönemde cinsel ilişkiye girmeleri kendi istekleri ile ilgili bir durumdur.Fakat bu dönemde kadın yada erkeğin mikrop kapma ihtimali olduğu için adet döneminde ilişkiye girerken prezervatif ile korunmaları tavsiye edilmektedir. Bu dönemde hamilelik olasılığı çok düşük olmasına karşın yine de korunmaları tedbir açısından önemlidir.

Adet döneminde kadınların rahminde açılma olduğu için enfeksiyon kapma ihtimali daha yüksektir bunun için adet döneminde cinsel ilişki yaşanacaksa bile korunulmalıdır. Bunun dışında tıbben sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Bir diğer açıdan bakılırsa yani dini açıdan bakıldığında kişilerin inancına göre değişiklik gösterebilir.

Adet döneminde cinsel ilişki kısırlığa sebep olacağı düşünülmektedir fakat bu konuda tıbbi bir geçerlilik yoktur. Bütün bu yanlış bilgiler sadece halk arasında konuşulan tıbbi geçerliliği olmayan bilgilerdir. Yalnız tıbben kanıtlanmış olan bir durum söz konusudur o da bu dönemde hem erkeğin hem kadının enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Erkeğin üreme organında gözle görülmeyen mikrobik bakteriler olabilir cinsel ilişki sırasında eğer korunulmaz ise bu mikrobik bakterilerin adet kanamasından dolayı açılan rahim ağzından rahme geçmesi daha da kolay olacaktır bu yüzden  bilhassa adet döneminin ilk iki günü cinsel ilişkiye girilmemesi bu açıdan daha güvenilir olacaktır. Adet dönemlerinde bayanlarda libido yükselmesi yaşandığı için cinsel istekleri normalden daha fazla olmaktadır fakat hijyen açısından daha güvenilir olması için bu dönemde cinsel ilişki yaşanmaması hem erkek açısından hem de kadın açısından dikkate alınması gereken bir durumdur.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular