Çocuk Bakımı ve Aile

0
1531

Çocuk Bakımı ve Aile

Cocuk bakımı eşittir sorumluluk. Anne ve babaların yapmasi gereken ise bu sorumluluğu yerine getirmek. Cocuk bakımı ebeveyinlerin öncelikleri arasında olmalıdır. Çünkü cocuk anne ve babanın yolunda yola cıkmış bir yolcu durumundadır. Anne babaların yapması gereken ise bireysel farklılıkları dikkate almalıdırlar. Çünkü her bebek ayrı bir insandir ve ona gore yetistirilmelidir.

Yeni ebeveynlerin oldukça zorlandıkları durumlar ise cocuk bakımında beslenme ve hastalıktır. Deneyimli anne ve babalar bu konuları rahat atlatırken yeni ebeveyinler ise bu konuda zorlanmakta ve sogukkanli olamamaktadırlar.

Cocuk bakımında öncelik çocuğun duygusal olarak doyurulmasıdır. Anne sevgisi çocuk için en büyük besindir. Onun için ebeveyn olan annenin daha çok bebeğiyle vakit geçirmesi gerekmektedir. Çalışan annelerin zorluğu da burdan kaynaklanmaktadır.

Cocuk bakımında çalışan annelerin zorlandığı diğer bir nokta ise çocuklarına yeterli düzeyde anne sütü verememeleridir. Oysa anne sütü cocuk için anne sevgisinden sonra gelen önemli bir besini oluşturmaktadır. Anne sütünde bebeğinizin bağışıklık sistemi tam olarak gelişene dek gerekli olan, hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır. Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur.Cocuk bakımında öncelikli sorumluluk ebeveyn olan annenin elinde olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.