24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Oyunculuk ve Oyunculuk Sektörü

Bir karakteri canlandıran kadın veya erkek olarak tanımlayabileceğimiz oyuncu kelimesi, sinema, televizyon, radyoda rol alan kişi anlamına da gelmektedir. İlk olarak Antik Yunanca’da kullanılan aktör kelimesi ‘’ oynayan kişi ‘’ anlamına gelmektedir. Bu sebeple aktör kelimesi karakteri canlandıran, dramatik bir yapımda rol alan kişi için kullanılmaktadır.  Aktör kelimesi hem kadın hem de erkek oyuncuları ifade eder. Ancak aktris kelimesi sadece kadın oyuncular için kullanılmaktadır.  Bu kavram farklılıkları bir çok tartışmaya sebep olsa da günümüzde aktör kadar aktris kelimesi de genel kullanımda oldukça yaygındır.

Türkiye’de oyunculuk kavramına baktığımızda ön plana çıkan televizyon film, dizi ve reklam sektörü sayesinde kamera önü oyunculuğa olan rağbet daha da artmıştır. Her gün yeni bir oyuncuyla bizleri tanıştıran televizyon programları, oyunculuğun diğer bireyler tarafından farklı algılanmasına sebep olmaktadır. Bu da herkesin oyunculuğu çok kolay ve rahat bir meslek olarak düşünmesini beraberinde getirmektedir.

Oyunculuk yapmak, sanıldığının aksine oldukça zor, zahmetli ve özveri gerektiren bir iştir. Özellikle televizyon için çekim saatlerinin on sekiz saati aştığı bile düşünülürse, oyunculuğun rahat ve eğlenceli  olarak algılanmasının aksine ortaya yorucu ve katlanılması güç bir tablo ortaya çıkıyor. Oyuncu olmak isteyen özellikle televizyon işi yapmak isteyen bireylerin bu sektöre ve çalışma şartlarını göz ardı etmemesi ve oyunculuk için gereken kriterler için özveride bulması gerektiğini düşünerek bir kariyer planı yapması, hedeflerinin ulaşılabilir yerlerde olması açısından oldukça önemlidir.

15 yıldır sektöre birbirinden başarılı oyuncular kazandıran Tümay Özokur, Türkiye’nin en köklü ajansıdır. Ne istediğini bilen, yeterlilik ve farkındalık seviyesi yüksek oyuncu adaylarını sektöre dahil etmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için kurulan bu ajans, farkını yetiştirdiği oyuncuların sahip olduğu değerlerle göstermektedir. Atölyenin amacının sadece oyunculuğa yönelik teorik bilgiler vermek olmadığını vurgulayan Tümay Özokur, sektöre bilinçli, sorumluluk sahibi ve atölyede öğrendiklerinin farkını diğer oyuncular arasında fark ettirebilecek katılımcılarının hedeflerine ulaşabildiklerini de söylemektedir.  Aralarında Yağmur Tanrısevsin, Caner Cindoruk, Bennu Yıldırımlar ve Öykü Çelik gibi başarılı ve sevilen birçok oyuncunun tercihi olan Tümay Özokur, hem oyuncuların hem de yapım şirketlerinin ilk tercihi olmayı başarmıştır.

Yağmur Tanrısevsin:

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular