13.6 C
İstanbul
Salı, Ekim 25, 2022

Tek Başınızayken Kalp Krizi Geçirirseniz

kalpKalp krizi her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Kalp krizi geçirenlerin çoğu maalesef bu krizden kurtulamıyor. Kalp krizine her an yakalanmak mümkün. Eğer kalabalık bir ortamda bulunuyorsanız veya çevrenizde size yardım edecek birileri varsa şanslısınız, çünkü size yardım edeceklerdir mutlaka. Ama ya yalnızken kalp krizine yakalanırsanız?

 

Hiç kimse kalp krizi geçirmeyeceğini iddia edemez. Beslenme şeklimiz ve alışkanlıklarımız göz önüne alındığında, her yaştan insanın her zaman kalp krizi riskiyle karşı karşıya olduğunu unutmayalım. Şimdi lütfen bu satırları dikkatlice okuyun ve hafızanızın iyi bir köşesinde saklamaya gayret edin. Çünkü bu satırlar ileride sizin hayatınızı kurtarabilir.

 

Yalnız başınıza iken kalp krizine yakalandığınızda, her ne kadar çok zor olsa da öncelikle elinizden geldiği kadar soğukkanlı olmaya gayret edin. Bunun bir kriz olduğunu ve bir şeyler yapabileceğinizi hatırlamaya çalışın.

 

Kuvvetlice öksürmeye başlayın. Derin derin nefes alıp, sanki ciğerleriniz sökülecekmiş gibi kuvvetlice öksürün. Öksürüklerinizi uzun tutmaya çalışın. 2-3 saniyede bir nefes alıp öksürmeye devam edin. Yardım gelene kadar veya kalp atışlarınız biraz normale dönünceye kadar bu işlemi tekrar edin.

 

Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur. Şiddetli öksürük ise kalbe basınç yapar ve kan dolaşımını rahatlatarak kalbin normal ritmine dönmesine yardımcı olur. Bunları yaptığınızda krizin geçeceği ve kurtulacağınız kesin olarak söylenemez, ancak size hiçbir şey yapamamaktan çok daha faydalı olacağı kesindir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular