14.6 C
İstanbul
Cuma, Kasım 24, 2023

Yumurtlama Döneminin Doğru Hesaplanması

Yumurtlama Döneminin Doğru Hesaplanması Niçin Önemlidir?

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer, yumurtlama dönemi belirtileri, yumurtlama dönemi nasıl anlaşılır, yumurtlama dönemi hesaplama, hamilelik belirtiler

Hamile kalmak kişilerin hayatlarına ne kadar mutluluk getiriyor ise hamile kalamamak da bir o kadar can sıkıcı, mutsuz olmaya sebep olan bir olaydır. Çünkü hamile kalmak doğacak olan bir bebeğin olması anlamına gelmektedir. Yani bebek, birbirini severek hayatlarını birleştiren bir çiftin yine sevgileri ile ortaya koymuş oldukları bir varlık anlamını taşımaktadır. Bu noktada yumurtlama dönemi, gebe kalmak ile alakalı başka bir sıkıntısı olmayan kadınlar için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Öyle ki bu dönem kendilerini iyi tanıyan ve kişisel hayatlarında yaşadıkları kadınsal olayları iyi bilen kadınlar ve onların partnerleri tarafından çoğu zaman da bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

Yumurtlama Dönemi

Yumurtlama dönemi, kadınların hamile kalma olayının gerçekleştiği dönemi kapsamaktadır ve bu dönem her ay belirli tarihlerde döllenmemiş olan yumurtanın atıldığı adet tarihi baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu noktada hem hamile kalmak isteyen hem de olası bir hamilelik durumunun sürprizi ile karşılaşmak istemeyen kadınların adet tarihlerini bir kenara not etmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bu dönem ile alakalı olarak bilinmesi gereken en önemli nokta hamile kalmak isteyenlerin bu dönemi baz alarak korunmasız bir cinsel ilişki yaşaması geretiği, hamile kalmak istemeyenlerin ise yine bu dönemi baz alarak korunmalı cinsel ilişki yaşaması gerektiği gerçeğidir. Elbette ki bu noktada bu dönemin nasıl hesaplandığını bilmek geremektedir. Adet tarihlerini düzeni bir şekilde not eden kadınların bu dönemi hesaplaması oldukça kolaydır. Çünkü bu dönem, kadınların bir sonra ki adet döneminden yaklaık olarak 2 hafta öncesini kapsayan bir dönemdir. Ancak adetlerini düzensiz yaşayan ya da adet tarihlerini bir kenara not etmeyen ve dolayısı ile bilmeyen kadınların bu dönemin ne zaman olduğuna, hangi aralığa denk geldiğine dair bir fikre sahip olmaları ne yazık ki mümkün olmayan bir durumur.

yumurtlama dönemi hesaplama

Adet tarihlerini 28 günde 1 olarak not eden kadınların yumurtlamayı gerçekleştirdikleri dönemler bir sonra ki adet dönemlerinden yaklaşık olarak 14 gün öncesini kapsamaktadır. Ancak hamile kalmak isteyen kadınların, partnerleri ile cinsel birliktelik yaşamaları gereken zaman adet tarihlerinden 14 gün öncesi değildir. Kesin bir hamilelik durumunun gerçekleşmesi için adet tarihlerini 28 günde 1 yaşayan kadınların, cinsel birlikteliğe adet dönemlerinden yaklaşık olarak 17 gün önce girmesi gerekmektedir. Ancak bu durumda kesin bir hamilelik gerçekleşecektir. Cinsel ilişkiye girme sıklığı da bu noktada gebeliğin ortaya çıkmasın etkileyen bir diğer noktadır. Cİnsel birlikteliğin her gün belki de günde bir iki kez yaşanması, bu birlikteliğin yumurtlamanın gerçekleştiği döneme denk gelmiş olmasına rağmen hamile kalma olasılığını düşürücü yönde etki eden bir durumdur. Çünkü her gün ilişkiye girilmesi spermlerin kalitesini azaltmaktadır. Bu noktada daha geniş bilgiye, neden ve sonuç ilişkisini kurabileceğiniz doğru bilgilere www.kadinim.net adresinden ulaşmanız ve adımlarınızı bu yönde atmanız hamilelik ya da arzu ettiğiniz tersi durumlar açısından önemlidir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular