Beşamel Sosu Tarifi

Rüyada Asker Görmek

Akıl Sağlığına Zararlı Diyetler

Rüyada Adet Olduğunu Görmek

Bebeğiniz Özürlü Olarak Dünyaya Gelmesin

Hamilelik 02 Ağustos 2011
2.180

özürlü bebekBiz eminiz ki hiç bir anne baba çocuklarının dünyaya özürlü olarak gelmesini istemez. Ancak ne yaparsak yapalım kaderde varsa bunlar müstesna. Yine de önceden alacağımız bazı tedbirlerle bebeğin özürlü olarak doğmasının sebeplerini en aza indirgeyebiliriz. Çünkü gerek hamilelik döneminde, gerekse hamilelik öncesinde yapılan bazı yanlış davranışlar, biz istemeden ve bilmeden bebeğin özürlü doğmasına yol açabilir. Bu davranışları önceden bilmek bebeğin sağlığı açısından son derece önemli.

Uzmanlar tarafından belirlenen ve bebeğin sakat doğmasına neden olan en önemli 6 yanlış konu şu şekilde:

1- Hamileliğin ilk günlerinde yüksek ateş: Hamileliğin ilk günlerinde geçirilen yüksek ateş, bebeğin dış görünüşünde bir anormalliğe neden olmazken, bebeğin beyin dokularının büyümesini olumsuz etkiler ve çocuğun zeka özürlü olmasına yol açabilir.

2- Kedi ve köpekle yakın temas: Bakteri taşıyan kedilerin bebeğin özürlü olmasına neden olan bir bulaşıcı hastalığın kaynağı olduğu ve kedinin dışkısının da bu bulaşıcı hastalığın ana yayılma yollarından biri olduğu pek bilinmiyor. Ancak yapılan bir araştırmada, İngiltere’de her yıl yaklaşık 500 bebeğin, annelerinin kediyle yakın temasta bulunmasından dolayı özürlü kaldığı ortaya çıktı.

3- Her gün ağır makyaj yapmak: Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre, her gün ağır makyaj yapan kadınların makyaj yapmayanlara göre özürlü bebek doğurma riski 1.25 kat daha fazla. Bebeği olumsuz etkileyen ise, kozmetik ürünlerde bulunan Arsenik, kurşun ve merkür gibi zehirli Maddeler. Bu gibi maddeler hamile kadının cildinden bebeğin kan dolaşımına giriyor ve bebeğin normal büyümesini olumsuz etkiliyor.

4- Stres: Hamileliğin ilk üç ayı içinde yaşanan stres, bebeğin “tavşan dudaklı” olması gibi çeşitli özürlere neden olabiliyor.

5- İçki: Hamile kadın içki içtiği zaman, Alkol plasentadan embriyoya geçer ve bebeğe ciddi zarar verir. Hamilelik döneminde günlük iki bardak ya da daha fazla Alkollü içki, bebeğin özürlü olmasına neden olabilir.

6- Bozulmuş yemek yemek: Uzmanlar, hamile kadının yediği bozulmuş yemeklerde bulunan küfün, plasentadan bebeğe geçtiğini, bunun da bebeğin kromozomlarında kötü etki yarattığını belirtiyorlar.

Umarız bu sayılanları yapmakta olan anne adayları bir an evvel bu alışkanlıklardan vazgeçer.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
banner-1
Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

04 Şubat 2014
904
Gebelik Testleri

Gebelik Testleri

15 Ocak 2013
1.760
Hamilelik Tarihi Hesapla

Hamilelik Tarihi Hesapla

20 Aralık 2012
3.362
Hamilelik Dertleri

Hamilelik Dertleri

14 Aralık 2012
1.648
Hamilelikte Varis Kabusu

Hamilelikte Varis Kabusu

12 Aralık 2012
953
Yemek Tarifleri