14.9 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 1, 2024

Çocuklara Hediye Almadan Önce

çocuklarÇocuklar bizim her şeyimiz. Belli bir yaşa geldikten sonra farkına varıyoruz ki, aslında sanki tamamen çocuklarımız için yaşıyormuşuz gibi hissediyoruz. Ancak bildiğimiz gibi ağaç yaş iken eğilir. Eğer çocuklara küçüklükten itibaren gerektiği şekilde davranamazsak ilerde hem bizim hem de kendileri için pek çok problem ortaya çıkar.

Çocuklara sevdiği ve istediği şeyleri alabilmek için her türlü fedakarlığa katlanmayı göze alabiliriz. Ancak bunun da bir ölçüsü olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Çünkü çocuğa her istediğini almak ileriki zamanlarda onun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek davranışlar kazanmasına sebep olabilir.

Çocuklar için sık sık veya aynı alışverişte birden fazla hediye alınması, kişisel gelişimi olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, ailelere, çocuklara hediye alma işleminin, önceki armağanı tüketme süreci dikkate alınarak belirli zaman aralıkları ile yapılmasını öneriyor.

Malatya Devlet Hastanesi psikoloğu İzzet Güllü, her çocuğun kendine özgü bir dünyasının olduğunu belirterek, “Her çocuk doğuştan üstün bir potansiyele sahiptir ve öğrenme heyecanıyla doğar. Çocuğun doğuştan getirdiği öğrenme heyecan, istek ve motivasyonunu anne-babalar, okul ve toplum bozar.” dedi.

Çocuklara sık sık hediye almanın da zamanla tatminsizlik, çabuk öfkelenme, ani duygu değişimlerine yol açtığını belirten Güllü, “Çocukları hediyeye boğmak anlamına gelebilecek davranışlar bir doyumsuzluk hali oluşturmaktadır. Bu sorun, zamanla yapısal bir sorun haline gelmektedir. İlgide azalma, yoğunlaşmada sorun yaşama, dikkatte kolayca kayma, bir şeyle ilgilenirken aynı anda başka şeyi de düşünme (zihin dağınıklığı, çatallı düşünce) türü sorunlara neden olabiliyor.” diye konuştu. Güllü, bu hatalı yaklaşımların çocukta ‘sabırsızlık, çabucak kızma, ani duygusal değişkenlikte artış, tatminsizlik, öfke hatta şiddete yatkınlık’ gibi negatif kişilik özelliklerinin edinilmesinde ciddi rol oynadığını aktardı.

Zaman

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular