10.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 31, 2023

Akustik Kumaş Nedir?

Ses yalıtımı, gürültünün etkisinin azaltılması amacı ile alınan önlemler için yapılan bir yalıtımdır. Gürültünün olumsuz etkisinin azaltılması için ses yalıtım malzemelerinin doğru biçimde kullanılması gereklidir. İki çeşit akustik kumaş vardır. Birincisi keçe kumaştır ve ahşap panel arkasına kullanılır. Bir diğeri panellerin görünen yüzüne kaplanan kumaştır. Akustik kumaş panel, akustik duvar kaplama için kullanılan yanmaya, aşınmaya ve solmaya dayanıklı dokuya sahip akustik kumaş ve akustik süngerden oluşan, duvarın ön yüzünde yer alan paneldir. Farklı renk tercihlerine göre oluşturulabilen akustik kumaş paneller dekoratif görünüme sahiptir.

Akustik Kumaş Panel Nerelerde Kullanılır?

Akustik paneller, özellikle kapalı ortamların ses yalıtımının yapılmasında büyük öneme sahiptir. Ofis içinde, toplantı salonlarında, otel, spor salonu, restoranlar, kamu binaları, çağrı merkezleri, çocuk oyun alanları, sinemalar, nikah salonları, AVM’ler, diskolar, radyo santralleri, atış poligonları, yüzme havuzları, düğün salonları, konservatuvar çalışma salonları, tiyatrolar, eğlence mekanları, konferans salonları, televizyon stüdyoları ve müzik odalarında kullanılır. Tavan kaplama, duvar kaplama, seyyar bölme duvar ya da ofislerde masa seperatörü olarak kullanılabilir. Dekoratif bir şekilde ortam akustiğinin sağlanması ile eko ve yankı problemlerinin azaltılması hedeflenir. Üst düzey bir ses yalıtımı oluşturduğu için gürültünün azalması ile birlikte ses düzeyinin birbirine karışması önler. Ayrıca evlerde de oda akustiği amaçlı kullanıldığı görülür.

Akustik Kumaş Panel Nasıl Yapılır?

İçerisinde akustik sünger ve akustik kumaş kullanılır. Çeşitli firmalarca üretilebileceği gibi evde yapmak da mümkündür. Akustik kumaş, çıta, çivi, akustik sünger ve yapıştırıcı kullanılarak kolayca üretilebilir. Öncelikle çıtalar birleştirilmeli, çıtaların arasına akustik sünger yerleştirilmeli ve üzeri akustik kumaşla kaplanmalıdır. Akustik kumaşların ütü yardımıyla yapışanları da mevcuttur. Böylelikle elde edilen akustik kumaş panel televizyon ünitesi gibi sesin yayılımının kanaldan doğru çıkmasının gerektiği yerlerde kullanılabilir. Önemli olan husus akustik paravan panellerin doğru konumlarda yerleştirilmesidir. Ancak büyük alanlar için uzman üretimin kullanılması yararlıdır. İstenilen ölçü ve kalınlıklarda çeşitli firmalar üretimini yapmaktadır.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular