9.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Bebeğin Cildinde Oluşan Pullanmalar

deri dökülmesiBebeklerde deride pullanma çok sık rastlanan bir durum olmasına rağmen sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Halk arasında konak olarak da adlandırılır. Ciltte pullanma her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak genellikle 1 yaşına kadar olan bebeklerde daha sık görülür.

Bebeğin cildinde pullanma varsa, ilk dikkatinizi çekecek şey muhtemelen, saçlı deri üzerinde kirli bir görünüm veren kuru ve pul pul lekeler olacaktır. Pulcuklar üzerinde sarı bir kabuk oluşabilir, saç, kaş, kirpik, burun ve kulak çevresinde bazı pul pul lekeler dikkatinizi çekebilir. Bazan döküntüler o kadar ciddidir ki tüm vücudu etkileyebilir.

Pullanma genellikle diğer birçok pişikten daha az bir süre kapsar ve tedaviye cevap verir. Hafif pullanma için en iyi tedavi pullanmış bölgeyi su ve sabunla yıkamaktır. Pullanmış bölgeleri yağlamak, bebeğin saçını antisebore bir şampuanla yıkamak ve pulcukları yumuşak bir diş fırçasıyla kazımak da yararlı olabilir.

Eğer iyileşme olmazse bebeğinizin doktoru pullanmış bölgeyi ortadan kaldırmak için tıbbi bir tedavi tavsiye edebilir. Bebek birkaç aylık olduktan sonra pullanma genellikle bir problem olmaktan çıkar.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular