10.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Bebeğiniz İçin Zeytinyağının Faydaları

İnsanoğlu için mucize bir ürün zeytinyağı. Sağlıklı yemeklerin vazgeçilmezlerinden olan zeytinyağını başka alanlarda da kullanabiliyoruz. Örneğin kadınlar için saç bakımında… Bunun yanında bebeğiniz için de zeytinyağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin pişikler sebebiyle oluşan tahrişin giderilmesinde kullanılabilir zeytinyağı. Başka ne gibi faydaları varmış görelim:

zeytinyağı faydaları– Yenidoğan bebeklerde konak oluşumuna karşı saç derisine hafifçe zeytinyağı uygulanıp taranması etkili bir çözümdür.

– Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

– Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 tatlı kaşığı zeytinyağı -basit kronik kabızlığa – iyi gelir (daha iyi netice için suyla karıştırılabilir).

– Anne sütünde de bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişiminekatkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olaraksinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

– Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonlarıüzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

– Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin zihinsel gelişimine büyük katkı sağlar.

– İçerdiği E, A, K vitaminleri ile her yaştaki çocuğun gerekli ihtiyacına yanıt verir. Bu vitaminler kemiklerin doğal gelişimine ve mineralleşmeye yardımcı olup güçlenmesini hızlandırır. Her yaştaki insan için yararlıdır.

– Böbreklerin ıslahında, taşları düşürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, karın ağrısında sıcak su ile içilmesi iyi gelir.

– Çocukları raşitizmden korur. Siyatik, mafsal ağrılarına iyi gelir; zeytinyağı tortusu sürülür.

– Ağızda çalkalandığında, dişlerin beyaz olmasını sağlar,diş etlerini korur, diş çürümelerini önler.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular