Evli Kişiler Daha Kaliteli Uyuyor

0
3054

Uyku kalitesi üzerine yapılan araştırmalar aynı yaştaki evli olan insanların, bekar olan insanlara göre daha kaliteli bir uyku uyuduklarını göstermiştir. Bu durumun sebepleri arasında aynı yatakta yattığınız eşinizin kalp atışlarına ve ten sıcaklığına alışmanızdan kaynaklı olabildiği belirtiliyor. Özellikle evliliğin ilk altı ayında uyku kalitesi ciddi oranda düşen yeni evli çiftlerin, bu süre arttıkça uyku kalitelerinin de arttığı belirlendi.

Daha kaliteli bir uyku uyumak isteyen insanlar için ise yatmadan iki üç saat önce bitirilmiş egzersizler tavsiye edilmektedir. Bunun dışında vücut sıcaklığınızı artırmayacak şekilde alınan besinler, küçük bir meyve tabağı olabilir. Uykuya oldukça iyi etki ettiği kanıtlanmış olan sonuçlar arasında bulunmaktadır.

kaliteli uyku

Kaliteli uyku için insanların en büyük kaygılarından da sıyrılmaları gerekmektedir. Sıklıkla bilinen gerçek dertli insanların uyumakta zorluk çektikleridir. Bu türlü uyku zorluklarından kurtulmak için bazı problemlerinizi yatağınızın önünde çıkarmanız ve yatağa kafanız boş olarak girmenizde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Yer seçiminin de oldukça önemli etkileri olduğu bilinmekte, kaliteli bir uyku için en önemli şartlardan bir tanesini oluşturan ve ses bakımından iyi yalıtılmış bir yatak odasının varlığı uyku açısından oldukça olumlu etkilere sahip olacaktır. Bu sayede daha rahat uykuya dalabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.