13.6 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 23, 2023

Gebelik Hesaplama

Çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar gebe kaldıktan sonra kaç haftalık hamile olduklarını öğrenmek istediklerinde gebelik hesaplama işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Bu hesaplama son adet görülen günün sisteme girilmesi ile işlem yapılarak sonuç alınabilir. Bu şekilde sorgulama yapılırken bayanların son adet görme günlerini sisteme doğru girmeleri gerekiyor. Bu sayede sistemden hamilelik hesaplama yapılarak kaç haftalık hamile olduğunuzu takip ederek buna göre haftalık olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Son tarihi bilmeyenler bu konuda gerekli kontrollerin yapılması sonucunda bebeğin kaç haftalık olduğunu öğrenebilirler. Gebelik hesaplaması özellikle hamilelerin bu dönemde bebeklerinin gelişimini takip etmeleri için gereklidir. Bu şekilde bu sürecin takibi için gerekli olan bilgilerin sisteme girilmesi ile sonuç alınabilir.

Hafta Hafta Gebelik

Hamile kalındıktan sonra bebeğin gelişimi hafta hafta değişim olmaktadır. Bu şekilde büyümeye ve gelişmeye devam eden bebeğin gelişimini takip etmek isteyen annelerde haftalık olarak anne karnında büyüyen bebeğin oluşumunu takip edebilirler. İlk haftalarda bebek oldukça küçük olduğundan gelişimler oldukça yavaş ilerler. 40 hafta boyunca devam eden hamilelik süresi boyunca bebek gelişimi ile bütün organlarına sahip olmaya devam eder. Bebeklerde ilk gelişim kalp de olduğundan ilk aylarda da bebeğin kalp atışları dinlenebilir. İlk dönemde annenin vücudu gebeliğe alınırken bebeğinde organların büyük bir kısmı oluşur.

Bu döneme ilk trimester denilir ve ardından ikinci trimester dönemi başlar. Bu dönemde bebeğin organ gelişimi hızla devam ederken annede gebeliğe alışmış olur. Ardından son dönem olan doğuma hazırlık dönemine geçilir. Bu dönemde bebek gelişimini tamamlayarak doğum aşamasına geçilir. Her dönem 3 aylık bir sürece göre oluşur ve bu sayede 9 aylık süreç sonunda doğum gerçekleşir. Hafta hafta gebelik değişimlerinde bebeğin gelişiminin devamlı olarak takip edilmesi olası sorunlar olup olmadığının anlaşılmasını sağlar.

Gebelik takvimi

Hafta hafta hamilelik ile gebelik takviminizi takip ederek bu şekilde bilgi alabilirsiniz. Takvime göre gelişmeler yaşanarak bu şekilde anne karnındaki bebeğin gelişimi tam anlamı ile tamamlandığından farklı bir sorun olmaması durumunda doğum gerçekleşir. Takvime göre bebeğin gelişim aşamalarını ve organ gelişimini her an takip etme imkanı bulabilirsiniz. Bu şekilde bir aksilik olmaması durumunda bebeği gelişimi doğru orantılı olarak gebelik takvimi üzerinden takip edilerek bu şekilde bilgiler alınabilir.

Takvime göre bebeğin organ gelişiminin başlamasını, organ gelişimin hangi aşamada olduğunu, düşük riskini azaldığı süreyi, son 3 ayın başlangıcı, erken doğarsa ne zaman doğacağı ve aksilik olmaması durumunda doğacağı tarihi de bu şekilde takvim üzerinden görme imkânı bulabilirsiniz. Son adet oluşunuzun ilk gününü sisteme girmeniz halinde bu şekilde istediğiniz bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gebelik haftası hesaplama

Gebe kalındıktan sonra ne kadar süre ile gebe olunduğunu öğrenmek isteyenler kaç haftalık hamile olduklarını öğrenmek için gebelik haftası hesaplaması yapılabilir. Gebelik haftasının hesaplanması için son adet başlangıcının ilk gününün sisteme girilmesi gerekir. Gebelik haftaları ilerledikçe bebeklerde oluşan değişimler sayesinde anne adayında da farklı değişimler ortaya çıkar. Bu durumda haftalık olarak nasıl bir değişim sürecinden geçildiği hakkında bilgi almak isteyenler hafta hafta olarak değişimleri rahatlıkla takip edebilirler. Gebelik haftasının hesaplanması için gebe olanların son adet günlerini bilmeleri gerekir.

Son adet başlangıcı ile hesaplama yapılırken hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuz ve bu dönemde bebeğin gelişimin ne durumda olduğu rahatça takip edilebilir. Bütün hamilelik boyunca aynı şekilde bilgi almak için hesaplama yapılarak bebeğin kaçıncı hafta da olduğu öğrenilerek bilgi alınabilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular