28.7 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 18, 2022

Gebelikte Balık Yemek Depresyonu Önlüyor

gebelikte balıkBu makalede şu konulara cevap verilmesi amaçlanmaktadır: gebelikte balık yağı, gebelikte balık, gebelikte balık yağı kullanımı, gebelikte balık yemek, hamilelikte balık yemenin faydaları, hamilelikte balık, hamilelikte balık yağı, hamilelikte balık tüketimi, hamilelikte balık nasıl yenmeli

Gebelik dönemi kadınlar için çok zor ve uzun bir dönemdir. Bu uzun ve zor dönemde kadınların aşırı gergin ve stres altında bulunmaları son derece normal bir durumdur. Gerek sağlık, gerekse manevi yönden çekilen sıkıntılar hamile kadınların sürekli gerilmelerine ve bazen de depresyona girmelerine neden olur. Uzmanların yaptıkları bazı araştırma sonuçlarına göre balık tüketimi hamile kadınların yaşadıkları stres ve depresyona karşı faydalı sonuçlar verebiliyor.

Ton balığı, somon ve sardunyanın omega 3 açısından çok zengin balık türleri olduğunu belirten uzmanların verdiği bilgilere göre, omega 3 kalp rahatsızlıkları ve depresyona karşı en iyi ilaçlardan birisi. Ancak yapılan araştırmalar fazla balık tüketmenin hamile kadınlar için yer yer zararlı da olabileceğini, bunun nedeninin ise balıkta yüksek miktarda bulunan civadan kaynaklandığını ortaya koyuyor. Buna rağmen haftada 3-4 öğünü balıkla değerlendirmenin hiç bir zararı yok. İngiltere’de 11 bin 721 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik döneminde düzenli olarak omega 3 yağı alan kadınlar, hamileliğin 3. döneminden, doğumun 8 Ay sonrasına kadar daha az strese girmiş ve depresyon yaşamamışlar. Hatta balık tüketimi yüksek olanlarda depresyon miktarı daha da az seviyelere inmiş. Hamile kadınların düzenli beslenmeleri, kesinlikle Alkol ve sigara kullanmamaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, stresten uzak durmaları konusunda hamile kadınları uyardılar. Hamile kadınların yüzde 10’luk bir kesiminin mutlaka stresle karşılaştığını ifade eden uzmanlar, şu önerileri sıraladılar:

“Yeni annelerde bu oran yüzde 13-14 civarına yükselmektedir. Bu da bebeğe ve anneye olumsuz olarak yansımaktadır. Araştırmacılar bu durumdaki annelerin antidepresan kullanabileceklerini açıklamışlardır. Sonuç olarak bebeğin güvenliği ön plana çıkmaktadır. Ancak son yapılan araştırmalar omega 3 yağını göz önüne çıkarmıştır. Antidepresanlar yerine belli miktarlarda omega 3 yağı alımı, kesinlikle tüm antidepresanlardan daha yararlı olacaktır. Omega 3 yağı beyindeki uyarıcıların doğru çalışmasını sağladığından dolayı da faydalı olmaktadır”.

Bebeğin tek besin kaynağının annesi olduğunu hatırlatan uzmanlar, bayanların korkulu Rüyası olan kilo alma ve fiziki yapıdaki değişikliklerin gebelik döneminde hızlanmasının anne adayını Sağlıksız beslenmeye ittiğini kaydettiler.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular