26.6 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 25, 2022

Hangi Yiyecekler Nerede Saklanmalı?

yiyecekleri saklamaYiyecekler, özellikle de pişmiş yiyecekler doğru bir şekilde saklanmazsa kısa sürede bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ailesi ve kendi sağlığına özen gösteren her kadın bunları genelde bilir. Aşağıda marketlerden alınan bazı hazır yiyecek ve sosların nerelerde ve nasıl saklanması gerektiğine dair kısa bilgiler bulunuyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, en sevdiğiniz çeşnilerinizin ve soslarınızın uzun süre taze kalması için üzerlerindeki raf ömürlerine dikkat edin.

Ketçap: Birçok çeşni gibi ketçapı açıldıktan sonra bile buzdolabında ya da rafta saklayabilirsiniz. Düzenli olarak kullanmıyorsanız, buzdolabı daha iyi bir seçenektir. Açılmamış ketçap en az 1 yıl dayanır. Açıldığı takdirde buzdolabında 6 ay, rafta ise bir ay dayanır.

Mayonez: Kapağını açmadığınız takdirde mayonezi kiler gibi bir dolapta saklayabilirsiniz. Mayonez yumurtadan yapılmıştır. Bu nedenle açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Açılmış mayonez buzdolabında 3 ay kadar dayanıyor. Ancak kesinlikle tezgahta birkaç saatten fazla bırakmayın.

Hardal: Kapağı açılmamış hardal, rafta 2 yıldan fazla durabilir. Ancak kapağını açtığınızda, hardal kavanozunu dolapta 2 ay kadar, buzdolabında ise 1 yıl saklayabilirsiniz.

Yer fıstığı ezmesi; Açılmamış kavanoz dolapta 9 ay kadar dururken, açtığınız kavanozu ise rafta en az 1 ay saklayabilirsiniz. Buzdolabında ise daha uzun süre bozulmadan durur.

Reçel, jöle gibi yiyecekler: El yapımı olmadıktan sonra, kapağı kapalı olan kavanozları rafta en ez 1 yıl muhafaza edersiniz. Kapağını açtıktan sonra ise buzdolabında 1 yıl kadar bekletebilirsiniz.

 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular