27 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 22, 2022

Şeker Hastalığı Tedavisi

Diyabetinizi yönetmeye ve tedavi etmeye yardımı dokunacak pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Herkes farklıdır, dolayısıyla tedavi de kişinin ihtiyaçlarına göre değişecektir.

TİP 1 DİYABET HASTALARININ DİYABET TEDAVİSİ

Tip 1 diyabet hastası iseniz diyabeti tedavi etmek için insülin kullanmanız gerekir. İnsülin enjeksiyon ya da insülin pompası ile vücuda alınır.

TİP 2 DİYABET HASTALARININ TEDAVİSİ

Tip 2 diyabetiniz varsa, insülin ya da tablet almanız gerekebilir. Diyabeti tedavi etmek için iyi beslenme ve bol hareket başlangıçta yeterli olabilir.

Diyabetinizi kontrol altında tutmak için ilaç almanız gerekiyorsa siz ve doktorunuz sizin için en iyisine karar vermelisiniz.

İNSÜLİN TERAPİSİ

Tip 1 diyabeti olan kişiler insülini güveni seviyede tutmak için her gün birkaç kez insülin alma gereği duyarlar. İnsülin, kimi zaman Tip 2 diyabet tedavisinde de kullanılmaktadır. İnsülin pompası kullanmak enjeksiyon için bir alternatif olabilir. Pompa bir çağrı cihazı boyutundadır ve genellikle kemerinize takılı durur. İnsülin deri altına (genellikle karın bölgesinde) yerleştirilmiş bir küçük tüp ile vücuda verilir.

İnsülinin dört ana tipi vardır:

  • Hızlı etkili
  • Kısa etkili
  • Orta etkili
  • Uzun etkili

Doktorunuz dozunuzu ve ne sıklıkta insüline ihtiyaç olduğuna karar verecektir. Vücut ağırlığı, ne zaman yemek yendiği, ne sıklıkta egzersiz yapıldığı ve vücudun ne kadar insülin ürettiğine bağlı olarak kişiye verilecek doz değişebilmektedir.

AĞIZDAN ALINAN İLAÇLAR

Kimi zaman kan şekeri seviyesi sağlıklı beslenme ve egzersize rağmen yüksek seviyede kalmaya devam eder. Bu durumda hap şeklinde ilaçların yazılması gerekebilir. İlaçlar farklı şekillerde işlev görür. Vücudun doğal insülininin etkinliğini artıran, kan şekeri üretimini azaltan, insülin üretimini artıran ve kan şekeri absorpsiyonunu engelleyen ilaçlar bulunmaktadır. Ağızdan alınan diyabet ilaçları kimi zaman insülinle kombine bir şekilde kullanılmaktadır.

KİLO VERMEK İÇİN AMELİYATLAR

Kilo kaybetmenize yardımcı olacak mide ya da bağırsağa uygulanan pek çok obezite ameliyatı bulunmaktadır. Tip 2 diyabetin gerilemesine yardımcı olabilecek uygulamalar hakkında pek çok araştırma bulunmaktadır.

DİYET VE EGZERSİZ

Tip 2 diyabeti olan pek çok kişi herhangi bir ilaç kullanmaz ve beslenme düzenini değiştirip egzersiz yaparak diyabetini yönetmeyi tercih eder. Son yapılan araştırmalar, kilo kaybının Tip 2 diyabeti geriletmek için yararlı olduğunu göstermiştir.

DİYET SİSTEMİ VE FİZİKSEL AKTİVİTELER

Yeme alışkanlıklarını düzenlemek ve fiziksel faaliyetleri artırmak kan şekeri seviyesini düşünme yolunda atılacak ilk adımdır.

Kaynak: https://www.metabolikcerrahi.com/seker-hastaligi-tedavisi

 

Önceki İçerikRüyada Benzin Görmek
Sonraki İçerikRüyada Berber Görmek
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular