14.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Çocuklara Ne Tür Oyuncaklar Alınmalı?

bebekler ve oyuncakOyuncaklar olmasa çocuk çocukluğunu nasıl yaşayacaktı? Günümüzde bile halen bazı ebeveynler küçümsese de oyuncak bir çocuğun bütün dünyası olabilir. Çocuk oyuncakla öğrenir, eğlenir, keşfeder, hayal gücünü geliştirir, becerilerini üst düzeye çıkarır. Sosyalleşmesinde bile en önemli materyallerden biridir oyuncak. Eline alacağı küçük bir arabayla ünlü bir yarış pilotu olabilir, ya da küçük bir kamyon onu bir anda inşaat şirketinin patronu yapabilir. Hayal gücünün sınırı yok.

Her çocuk yaşına göre oyuncaklarla oynamalıdır. 6 aya kadar olan bebeklerde daha çok görsel ve işitsel özelliği olan oyuncaklar tercih edilmelidir. Bunlar genellikle hareketli çıngıraklar olmalıdır.

6 aydan daha büyük bebeklerde ise tercihimiz renkli halkalar, eliyle tutup kavrayabileceği büyüklükte yumuşak bebekler olabilir. Bunun yanında hareket eden hayvanlar, ses çıkaran bebekler, zıplayan toplar bu yaştaki bebekler için çekici oyuncaklardır.

bebek ve oyuncak1-2 yaş aralığında bebekler yürümeye başlayacağı için onun ayakta durmasını ve yürümesini sağlayacak oyuncaklar faydalıdır. Daha büyük toplar, üzerine bineceği oyuncak hayvanlar, arkasından gidebileceği şekilde hareketli oyuncaklar faydalıdır. Bu yaştaki çocuklar için içine eşya doldurabileceği kutular, sepetler, iç içe geçebilen oyuncaklar da son derece önemlidir.

2-3 yaşındaki çocuklar için daha rahat hareket edebileceği oyuncaklar gereklidir. Legolar, bebekler, arabalar bu yaştaki çocuklar için en uygun oyuncaklardır. Bu yaşlardaki çocukların mutlaka oyuncaklarını içine doldurabileceği bir sepetleri olması gerekir. Sepet hem kendisi bir oyuncak olarak hem de çocuğun bazı alışkanlıklar kazanması açısından büyük faydalara sahiptir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular