14.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Kilo Verememe Korkusu

Kadınların diyet konusunda yaşadıkları en büyük korku galiba diyetin işe yaramadığı düşüncesi. Çünkü ne zaman bir kadın bir diyete başlayacak olsa kendine sorduğu ilk soru acaba bu sefer işe yarayacak mı oluyor. Sizin de aklınızın içinde bir yerlerde hep diyete başlamış olmaktan dolayı duyduğunuz bir acı varsa, her yediğiniz yiyecek acınızı katlıyorsa siz de kilo verememe korkusu yaşayanlardansınız demektir.

Öncelikle diyete başlanılan ilk bir haftanın sancılı geçtiği herkes tarafından bilinmektedir. Asıl merak edilen konu ise bu sancılı süreci sorunsuz bir şekilde atlatılabilmek mümkün mü sorusudur. Kişi diyete başladığında psikolojik olarak kendisini devamlı olarak acıkmış ve olarak nitelendirmektedir. Bu durumun daha da ötesinde ise, çabuk kilo verme isteğine bağlı olarak yaşadığı gerginlik bulunmaktadır. İnsanlar diyet yapmaya başladığı ilk günlerde yemek yemekten kesileceklerdir. Çektikleri acı ve yemek yememe hususunda kendilerine yaptıkları telkinler sonucunda bir takım sonuçlar görülemezse, ki genellikle hemen sonuç vermeyeceğinden dolayı görülemez, büyük bir psikolojik boşluk yaşanmaktadır.

Yapılan araştırmalar bireylerde yaşanan en büyük korkunun, trans yağlar üzerine yapılan haberlerden etkilenmelerinin sonucunda ortaya çıktığı belirlenmiştir. Çıkan bu sonuçlar göstermektedir ki diyete başlanılacağı zaman her şeyden önce sakin olunmalı, belirli bir takvim çıkarılmalıdır. Bu takvime uygun olarak uygulanacak bir diyet programının kesinlikle çıkılmamalıdır. İnsan vücudu belirli bir zaman sonra diyet yapmaya alışmaktadır. Bu sebepten dolayı hızlı kilo vermek adına yanlış besin tüketiminden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Daha da korkunç olanı ise hiç kilo veremediğinizi düşünerek diyeti bozmanız ve hızla yeniden kilo almaya başlamanız olabilir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular