15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Önemi

Yaşamın her döneminde beslenmenin önemi tartışılmaz, fakat bazı dönemlerde beslenme biraz daha fazla önem kazanmaktadır. Bu dönemler bebeklik ve çocukluk dönemi, hamilelik dönemi ve yaşlılık dönemidir. Bu konumuzda sizlere hamilelik dönemindeki beslenmeden ve hamilelik dönemindeki beslenmenin öneminden bahsedeceğiz.

Hamilelikte beslenme anne ve özellikle doğacak olan bebek için oldukça önemlidir. Hamilelik dönemindeki kadının beslenmesi bebeğin ömrü boyunca yaşamını doğrudan etkileyecek düzeydedir. Bu nedenle hamilelik döneminde doğru ve düzenli bir beslenme oldukça önem kazanmaktadır. Anne ne kadar doğru beslenirse, bebek o kadar sağlıklı gelişir ve doğar ve yaşamında da daha sağlıklı olur.

Hamileliğin dönemine göre beslenmenin de değişmesinde fayda vardır. Çünkü her dönemde bebeğin ihtiyaçları farklıdır. Fakat dönem ne olursa olsun en önemli nokta doğal, taze ve değişik türden besinler almanız bu işin püf noktasıdır. Hamilelikte en önemli mineral ise kalsiyumdur. Bebeğin kemik gelişimi için özellikle hamileliğin 2. yarısından itibaren yeterli miktarda kalsiyum alınmalıdır. Kalsiyum almanız için süt ve süt ürünleri en uygun gıdalardır.

Hamilelikte protein de oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde protein ihtiyacı normal döneme göre artış gösterir. Bu nedenle proteinden zengin gıdalarda tüketilmelidir. Balık, tavuk eti, yumurta ve baklagiller protein için en iyi gıdalardır. Vitaminlerin, özellikle de C vitamininin plasenta için önemi vardır. Bu nedenle C vitamini de yeterli miktarlarda alınmalıdır. C vitaminini başta turunçgiller olmak üzere, birçok meyveden karşılayabilirsiniz. Kepekli ve lifli gıdalarda bu dönemde daha fazla önem taşımaktadır. Bunun dışında hamilelik döneminde diğer ihtiyaçlarda artış göstermektedir. Bu nedenle düzenli olarak karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler alınmalıdır.

Hamilelik döneminde doğal beslenmeye özen gösterin, yapay yiyeceklerden; alkol ve sigaradan uzak durun. Bu dönemdeki beslenme doğacak olan bebeğinizin tüm yaşantısını direk etkiler. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, bebeğiniz o kadar sağlıklı olur. Düzensiz ve sağlıksız beslenirseniz bebeğinizin hastalıklara yakalanma riski de o oranda artar.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular