15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama

Ülkemizde hamile olanlara gösterilen ilgiden haberdar olmayanımız yoktur. Anne adayları henüz hamileyken her zaman çift canlı oldukları öne sürülerek iki kişilik yemekleri yemesi istenmektedir. Üstelik bu yemek periyotları oldukça fazla ve sinir bozucu düzeyde lezzetli ürünlerden kuruludur. Anne adayları ise genellikle birkaç sefer reddetmenin akabinde dayanamayarak bu yiyeceklerden tüketmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda ise bebek ihtiyacı olanı kadarını alacak ve geri kalan kısım ise size yağ olarak depolanacaktır. Bunu engellemenin özellikle bizim toplumumuzda pek mümkünatı yoktur. Fakat yinede bazı doğru bilinen yanlışlardan kaçınarak kilo almanızı bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. Peki hamilelikteki kilonuzu baz alırsak kaç kilosu bebeğinize aittir? O doğduktan sonra geriye ne kadar kilo kalacaktır?

Hamilelikte Kilo Alımı

Öncelikle ülkemizde bir bebeğin ortalama 3-3.5 kg olarak Dünya’ya geldiğini düşünürsek, bu rakamın 4 kg ortalamasını kabul etmemiz gerekmektedir.

 

500 gram kadar plasenta yı da doğumdan hemen sonra vücudunuzdan atacaksınız. Bunu amnion sıvı takip edecektir. Onun toplam hacmi ise 1 kg civarında olacaktır.

Ayrıca bu duruma ek olarak memeler için 300 gram alabiliriz, son olarak da sıvı için 5 kilogramı baz aldıktan sonra hamilelikte yaklaşık olarak aldığınız, 12-14.5 kg vücudunuzdan bebeğin doğumundan sonra atılacaktır. Geri kalan ağırlık ise yağ olarak sizde saklanmaya devam edecektir.

Hamilelikte Beden Kitle Endeksi

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular