13.7 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 9, 2022

Hamilelikte Stres ve Yorgunluk

Ülkemizdeki bayanların evlenmek ve çocuk sahibi olabilmek için 30 yaşına kadar bekledikleri görülür iken Amerika ve İngiltere’de yapılan pek çok araştırmada hormonal değişikliklere bağlı olarak yaşanan stres ve yorgunlukların çocuk cinsiyetinde önemli bir etkisi olduğu görülmektedir. Bu bağlamda yapılan testler sonucun hamilelik dönemlerinin ilk 3 haftasında iş, evlilik veya dostları arasında sorun yaşayan kadınların çocuklarının daha çok kız cinsiyeti aldığı görülmektedir. Kortizol adı verilmekte olan ve strese bağlı olarak oluşan durumlarda kadınların erkek çocuk doğurma olasılığının %30 olduğu belirtilmektedir. Testlere tabii tutulan 130 hanımda stres yaşanması sağlayan hanımların doğum süresinde 130 çocuktan 58 inin dünyaya erkek olarak geldiği geri kalan 72 çocuğun kız olarak dünyaya geldiği görülmektedir.

Hamilelikte Stresle Nasıl Mücadele Edilir?

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda stres ve yorgunluk oranı yüksek olması kadar hamilelik döneminde içilen sigara ve alkolünde çocuk cinsiyetine etki ettiği belirlenmiştir. Kadınların hamile kaldıktan sonra sürekli olarak sigara içmeleri veya alkol almaları çocukların sağlığını olumsuz etkiler iken sigara ve alkol kullanan bayanların çocukların %40 oranında kız çocuk %60 oranında erkek çocuk meydana getirdikleri görülmektedir.

Hamilelik döneminde hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını düşünüyorsanız olabildiğince yorgunluk ve stresten kaçınmalı ve kimyasal madde bulunduran ürünleri kullanmamanız gerekmektedir. Bebeğinizi dünyaya sağlıklı bir şekilde getirmek ve cinsiyetini şansa bırakmak istiyorsanız yukarıda ki maddelere ve yapılmaması gerekenlere dikkat edin.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular