15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Yirmi dört saatlik günümüzü düşündüğümüzde bunun en az sekiz saatini uykuda geçirmemiz gerekmektedir. Herhangi bir uyku hastalığına yakalanmadıysak ve buna rağmen uyumakta zorluklar çekiyorsak bunun bazı nedenleri olabilir.
Öncelikle uyumaya çalıştığınız saatlerdeki dengesizlik sizin uyku düzeninizi olumsuz yönde etkileyebilir. Günün aydınlanmadığı saatlerde uyumaya çalışmak uyku düzeniniz açısından oldukça büyük bir önem taşıyacaktır. Bu durumun dışında yatak odanızı ne için kullandığınızda çok önemlidir. Tavsiye edilen ise yatak odanızı sadece seks ve uyku için kullanmanız gerektiğidir.
uyku problemleriYatarken televizyon izlemek ise doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir. Yatarken televizyon izlemek belli bir zamandan sonra artık uyumama isteğini peşinde getireceğinden dolayı büyük bir yanlış olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda kaliteli bir uyku için yatmadan iki saat öncesinde yemek yemeniz önerilir. Küçük egzersizlerin uykuya çok olumlu etkiler yaptığını da unutmamanız kaliteli bir uyku uyumanız açısından önemli bir etken olacaktır.
Uyumanızı sağlayacak önemli bir etken ise her gün aynı saatte uykuya dalmanız olabilir. Bu sayede otomatikleşmeye başlayan vücut o saat geldiğinde uyku hormonlarını salgılayarak sizi yatağa yönlendirmek isteyecektir. Uzun süre uykusuz kalmanın da uykusuz kalmayı tetikleyici bir kısır döngüyü başlattığını unutmamanızda uyku sağlığınız açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Eğer imkanınız varsa günde iki sefer uyumanız oldukça önemli, çünkü yapılan araştırmalar insan vücudunun günde iki sefer uyumaya programlandığını doğrular niteliktedir. Bu sayede daha kaliteli uyku uyuyabilmenin ne kadar kolay olduğunu sizlerde anlayacaksınız.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular