15 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 19, 2023

Kişiye Özel Zayıflama Programları

Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın en iyi yolu kişiye özel hazırlanmış bir beslenme programı ve düzenli bir fiziksel aktivitelerin takibidir.Zayıflama programları;kilo vermeye, elde edilen sağlıklı sonucun korunmasına ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını geliştirmeye yardımcı olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Zayıflama programı hazırlanacak kişinin,öncelikle hikayesinin dikkatlice alınması gerekmektedir.Sorunların ne kadar süre önce, neye bağlı olarak oluştuğu ve geliştiği zaman içerisindeki seyri ve gelişimi,aile öyküsü,alışkanlıklar,sistem sorgulamaları,çeşitli hastalıklar,yaşam tarzları ve sosyo-kültürel seviyeleri dikkatlice sorgulanmalı ve problemin gelişim nedeni hakkında fikir sahibi olunmalıdır.

Bazı gerekli durumlarda ise;biyokimyasal tahliller ve fiziksel muayene yapılarak vücudun bileşenlerinin oranları belirlenmelidir.Damar hastalıkları,kalp hastalığı,damarlarda pıhtılaşma problemlerinin olup olmadığı,fiziksel muayenede dikkatlice aranmalıdır.

Özellikle kullanılmayan doku kısımlarında vücut deformasyonlarının geliştiği dikkate alınırsa,problemli bölgelerin harekete geçirilmesinin büyük önemi vardır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular