8.3 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 2, 2023

Koşu Ayakkabısı Seçme İpuçları ve Dikkat Edilecekler

Koşu yapan her bireyin kullanmaktan keyif aldığı, rahatlığı ve her zevke hitap eden çeşitleriyle çok fazla tercih edilen ürünlerin arasında sayılabilecek koşu ayakkabısı; teknoloji geliştikçe tamamen ayak ve vücut sağlığına uygun üretilen ürünleriyle bizlerin kullanımına sunulmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren özellikle koşuyla ilgilenenlerin kullanmaya başladığı bu ayakkabı çeşitleri dünyaca ünlü markaların da küçük çaplı markaların da üretmiş olduğu ve her geçen gün yeni ve şık bir modelin piyasaya sürülmesi için rekabet ortamı yaratmaktadır.

Vücut sağlığımız için hayatımızda mutlaka bulunması gereken spor alışkanlığı, bireylerin ilgilenmekten keyif aldıkları aktiviteleri hayatlarında bir zorunluluk olmaktan çıkardığı noktada oldukça faydalı olmaktadır. Düzenli egzersiz yapan kişilerin sağlıkları herhangi bir aktiviteyle ilgilenmeyen bireylere nazaran daha iyi olduğu gibi aynı zamanda fiziksel olarak da daha iyi görünmeye fırsat yaratır.

Koşu sporu da bu tip egzersizlere örnek olarak verilebilecek bir spor dalıdır. Koşu sayesinde vücudumuzda pek çok kas çalışarak kalp sağlığı, damar sağlığı gibi önemli hususlar doğal yollardan korunmuş olur.

Şehir içinde sahillerde yapılabilecek koşu egzersizi, fırsat buldukça açık alanlarda; ormanlarda, koşu parkurlarında da yapılarak keyifli bir aktiviteye dönüştürülebilir. Ekstradan açık alanda aktivite yapmak için fırsat yaratamayan kişilerin de spor salonlarında ya da evde kendi ekipmanları ile koşu yaptığı ve bu spor dalının faydalarını hayatlarına yerleştirdiği bilinir.

Koşu ayakkabısı modelleri de bu noktada hayatımıza girmektedir. Koşmak için herkes ayağını en rahat hissettiren, terletmeyen, ortopedik olarak kendisini yormayan ayakkabıları tercih etmek istemektedir. Piyasada markaların koşu sporu için üretmiş olduğu yüzlerce model ve renkte ayakkabı bulunduğundan tercih skalası da çok geniştir. Herkes beğendiği renge, modele, tarza göre bir koşu ayakkabısı satın alarak mutlu bir şekilde egzersizlerini gerçekleştirmektedir.

 

Erkek Koşu Ayakkabısı

Erkekler için üretilen koşu ayakkabısı modellerinde taban yapısı oldukça önemlidir. Pek tabii kadınlar için üretilen modellerde de tabanların rahatlığı ve ortopedikliği önemli olsa da, erkekler fizyolojik olarak daha iri ve daha yapılı olduklarından ayaklarının rahat hissetmelerine oldukça ihtiyaçları vardır.

Koşu yapılırken de ayaklara baskı bir hayli yüksek olduğundan, tercih edilecek modellerde ayak tabanını rahat hissettirecek ve vücudun ağırlığını dengeleyecek teknolojiyle üretilmiş bir erkek koşu ayakkabısı tercih edilmelidir. Çünkü koşu yaparken ayakla ve bilekle ilgili bir sakatlanma söz konusu olduğunda, egzersiz tamamen yapılamaz hale gelinmektedir. Bu durumların önüne geçmek için gerekiyorsa bileği de destekleyecek şekilde modellenmiş koşu ayakkabısı ürünleri kullanılmalı, ayağın ayakkabı içerisinde koşu esnasında sabit ve rahat duracağı ürünler denenerek bulunmalıdır.

Erkeklerin ayak sağlığı kadar estetik olarak da beğendikleri ayakkabılardan yana tercihlerini kullandığı da su götürmez bir gerçektir. Bazen sırf ayakkabının dış görünüşüne aldanarak satın alınan ürünlerin ayağı pek rahat hissettirmediği durumlar da ortaya çıkar.

Çünkü büyük numaralı ayaklarda koşu esnasında ayak ayakkabı tarafından sıkıştırılabilmekte, terlemekte ya da iç kısım tabanında kaydırmazlık özelliği bulunmayanlarda ön kısımdan parmakların sıkıştığı durumlar yaşanmaktadır. Bu tip rahatsızlıkların önüne geçmek için model olarak beğenilmesinin yanında mutlaka ayak yapısına ve koşu standartlarına uygun üretilmiş ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kadın Koşu Ayakkabısı

Kadınların da koşu sporunu oldukça sevdikleri ve bu sporla sıklıkla ilgilendikleri bilinir. Kadın fizyolojisinin yapılan egzersizlerle daha göz alıcı ve estetik bir hal aldığı bilindiğinden, koşu gibi sporlarla birlikte kadınlar hem sağlıklarına hem de güzelliklerine ekstradan katkı sağlamaktadırlar. Koşu yaparken edindikleri baş ekipmanlardan olan kadın koşu ayakkabısı modelleriaçısından her kadına onlarca seçenek sunacak ürünlerden olarak kabul görür.

Bazı kadınlar neon renge sahip, biçim açısından da kendisini belli eden tasarımlara sahip ayakkabıları tercih ederken bazıları da daha soft renk, basit olan modelleri tercih etmektedirler. Markası ya da modeli ne olursa olsun, tıpkı erkeklerde olduğu gibi koşu ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gereken öncelikli unsur ayak sağlığını ve ortopedisini destekleyici unsurlar bulundurmasıdır.

Bu konuda öncelikler önemli olduğundan, dünya çapında kendi kalitesini ispatlamış ve ayakkabı teknolojisinde ileri seviyeye gitmiş olan markaların koşu ayakkabılarından satın almak en doğru tercih olacaktır denilebilir. Hem ayağın tabanını, hem topuğu, hem parmakları hem de ayağın yan kısımlarını destekleyecek ve hareket halindeyken rahat ettirecek koşu ayakkabısı ürünleri yapılacak koşularda full destek sağlayarak rahat bir egzersiz süreci geçirmenize olanak sağlamaktadır.

 

Birçok ürün çeşitliliği için: https://www.dalkilicspor.com/

Önceki İçerik
Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular