15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Probiyotikler Ve İnsan Sağlığı İçin Önemi

Hayatımıza ansızın dahil olan bir kavram probiyotikler, hemen hemen bütün gıdalarda karşımıza çıkmaya başladı. Bebek mamalarından tutunda, sabah gevreklerine, süt ürünlerine ve hatta pek çok ilaca kadar hayatımıza dahil olan probiyotikler, sağlığa oldukça olumlu etki yapan mikroorganizmalardır.

Kelime olarak yunanca olmasına rağmen gelişimini ve tarihsel serüvenini Avrupa’da tamamlayarak hayatımızın içine girmiştir. 1960 yılından itibaren kefir ve yoğurt gibi gıdalardan adının geçmesine rağmen, yüzlerce yıldır sevilerek tüketilen ve yararlarından haberdar olunan bir besindir.

Probiyotikler aynı zamanda insan hayatına faydalı olan bakterilerden ve bir çeşit mayadan oluşmaktadır.

Burada bilinmesi gereken en önemli husus ise prebiyotikler ile probiyotikler

arasında ki farkın anlaşılmasıdır. Bu farkı kısaca açıklamamız gerekirse; probiyotiklerin insan bünyesinde zaten bulunduğuna değinmiştik, prebiyotikler ise insan vücudunda bulunmayan dışarıdan alınan karbonhidratlardır. Probiyotikler, prebiyotikler ile beslenerek gelişimini daha hızlı bir şekilde tamamlarlar.

Peki prebiyotik kaynaklarına değinmemiz gerekirse, tam tahıllar, meyveler ve bazı ek gıdalardır. Anne sütünün de zengin bir prebiyotik kaynağı olduğununda altını çizmemiz gerekmektedir.

 

Bilinenin aksine her insanın vücudunda yaşamını birlikte sürdürdüğü bazı bakteriler mevcuttur, probiyotiklerde bu bakterilerin bir kısmını temsil etmektedir. Bu bakterilerin sayesinde özellikle sindirim sisteminiz gelişmekte ve hastalık yapıcı pek çok etmenden korunursunuz.

Probiyotiklerin yok edilmesi açısından en tehlikeli olan ise sıklıkla kullandığımız antibiyotiklerdir. Onların dışında stres ve dengesiz beslenmede vücudumuzda bulunan bu yararlı bakterilerin yok olmasını sağlayabilir. Bu dengeyi tekrardan kurmak için bazı ek gıdalardan destek almamız gerekmektedir. Ama bilinenin aksine bu desteği kafamıza göre değil işin uzmanı bir hekimin tavsiyesinde almak oldukça önemli olacaktır.

Çünkü piyasada satılan ve içerisinde prebiyotik içerik bulundurduğu iddia edilen pek çok ürünün bu içeriğe sahip olmadığı ve sağlık açısından zararlı bazı bakterileri barındırdığı tespit edilmiştir.

Yine de beslenmeye yardımcı olması açısından bu ürünleri tüketmek istiyorsanız sizlere tavsiyemiz herkes tarafından bilinen kaliteli markaları kullanmanız olacaktır. İnternet üzerinden veya başka bir platform üzerinde ürünlerin yorumlarına inanarak alışveriş yapmanın yanlış ve tercih edilmemesi gereken bir yöntem olduğunu hatırlatmış olalım.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular