15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Stres Hamile Kalmanızı Engelleyecek En Önemli Unsur Olabilir

Türkiye’de yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bilinenin aksine kısırlık gibi sorunlarda problemin büyük bir kısmının erkeklerde olduğu ve bu durumda genellikle kadınların suçlandığı gerçeği her zaman suistimal edilmektedir. Ama yapılan bazı tetkiklerin sonucunda kısırlık görülen kadınlarda gebe kalmayı etkileyen bazı etkilerin sadece fiziksel özellik içermediği aksine psikolojik boyutlarda ele alınması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

 

Kadınların cinsel hayatını etkileyen en büyük etken strestir. Yaşadıkları stres yüzünden düzgün şekilde çalışmakta olan bazı sistemler hiç çalışmıyor gibi görünebilir. En yaygın olarak görülen bu rahatsızlığın boyutları ise araştırma konusu olmaya devam etmektedir.

Kadınlarda kısırlık olarak düşüncelerin tetiklenmesinin akabinde yapılan bazı baskılar kadınların doğurganlığını doğrudan etkilemektedir. Bu sebepten dolayı bir kısırdöngü içerisinde kendisini bulan kadınlar, doğurganlıklarının tamamen etkilenmelerinden dolayı da suçlanmaktadırlar.

Alınması gereken çözümlere değinmemiz gerekirse kadınlar kesinlikle kısırlık gibi olayları düşünmemeli ve her şeyi zamana bırakmalılar. Toplumsal baskıdan uzak durmak adına bir doktora başvurarak kesin sonucun daha kısa sürede alınmasını isteyebilirler. Bu sayede en uygun tedavi yöntemlerini zaman kaybetmeden uygulayabilme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de kadınlara kısır gözüyle bakılırken erkeklerin sağlam olduğu düşüncesi büyük bir yanlış düşüncedir. Kadınlarda doğurganlık özellikleri belirli bir zaman için felç geçirmiş bile olsa tedaviye daha kolay bir şekilde cevap vermektedir. Ama erkekler için aynı durum söz konusu olmayabilir. Kadınların üzerine düşen en önemli görev ise hiçbir zaman psikolojik boşluk içerisinde olmadan mantıklı kararlar almaları olacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular