7.7 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 27, 2024

Sünnet Olacak Çocuğa Yalan Söylemeyin

SünnetOkulların kapanmasıyla birlikte ülkemizde sünnet sezonu da açıldı. Yaklaşık 1 ay sonra okulların açılmasıyla da bu seneki sünnet dönemini de büyük ihtimalle kapamış olacağız. Sünnet bildiğiniz gibi erkek çocukların hayatları boyunca unutmadığı özel anlardan biri. Bu özel anın onun hatıralarında güzel bir şekilde yer alması için de anne babalara büyük görevler düşüyor.

Operatör Dr. Serhan Tuncay, sünnet olmanın sağlık açısından çok önemli olduğunu, genel olarak çocuklarda kalıcı psikolojik etkilerinin olmaması için sünnetin 2 yaşın altında ve 6 yaşın üzerinde olması gerektiğini ifade etti.

Çocuğun ebeveyne ve hekime olan güveninin zedelenmemesi gerektiğini belirten Tuncay, “Bu işlemden hiçbir zarar görmeyeceği açıklanmalıdır.

Sünnet öncesi mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu muayenede herhangi bir ek problem olup olmadığına bakılır. Ayrıca, kan tahlilleri alınarak sünnete engel herhangi bir durum olup olmadığı araştırılır.” dedi.

Tuncay, tıbbî bir zorunluluk varsa sünnetin her yaşta yapılabileceğini ama mümkünse 10-12 yaş ve sonrasına bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Tuncay, sünnet sonrası evde dikkat edilecek hususların olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ameliyattan sonra ağrı kesicinin ilk iki gün, antibiyotiğin ise bitene kadar verilmesi gerekir. 2 günden sonra ağrı olmaz ise ağrı kesicinin verilmesine gerek yoktur. Ameliyattan 7 gün sonra banyo yapılabilir.

Ameliyattan iki gün sonra yardımsız kendi işlerini görebilir (yemek yeme, odada dolaşma, oyuncakları ile oynama) ancak ameliyat sonrası ilk bir hafta aşırı hareket ve oyunlardan kaçınmalı ve ilk iki günü yatarak geçirmelidir.”

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular