12.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 23, 2023

Vellum Etiket ve Kuşe Etiket Farkı

Barkod etiketi, yapışkan özelliği bulunan, rulo şeklinde olan ve üretimi bitmiş ürünlerde kullanılan, pek çok farklı çeşiti olan bir etiket türüdür. Bu etiketler hemen hemen her sektörde kullanılan, günlük kullanımlarda da sıklıkla karşılaşılan ve işlemleri hızlandırıp kolaylaştıran aynı zamanda olası karışıklıkların da önüne geçen bir etikettir.

Vellum_etiket

Barkod etiketleri, baskı yöntemine göre termal ya da termal transfer olarak ikiye ayrılır. Termal yöntemde etiket, dışarıdan gelebilecek olan etkilere karşı dayanıksızdır. Bu sebepten korunma koşullarına dikkat edilmelidir. Termal etiketler Eco termal, Lamine (Top) termal, TTR karton olarak üçe ayrılabilir. Eco termal en ucuz maliyete sahip, çok kısa süreli kullanımlar için kullanılandır. Lamine (Top) termal ise lamine edildiğinden Eco termale göre daha dayanıklıdır. Ancak yine de dış etkenlere karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. TTR karton ise, adından da anlaşılacağı üzere, bir yüzeyi veya iki yüzeyi de kuşe kaplanmış karton kağıtlardır. Genellikle tekstil sektöründeki etiketleme işlemleri için tercih edilmektedirler.

kuse_etiket

Barkod etiketi için Termal Transfer yöntemi tercih edilebilir ancak bu yöntemin kullanılabilmesi için ribon uygulamasına gerek duyulmaktadır. Vellum, Kuşe, Floresan, Silvermat, Fastyre gibi birbirinden farklı özellikleri bulunan etiketler Termal Transfer yöntemi ile basılmaktadır. Silvermat etiket piyasadaki en sağlam ve yüksek kaliteli etikettir. Bu yüzden genellikle yıllarca kullanılması beklenen demirbaş ürünleri etiketlemek amacıyla kullanılırlar. Kuşe etiket ise parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Temizlik ürünlerinde ya da gıda ürünlerinde ambalaj etiketi  olarak kullanılmaktadır. Vellum etiket ise Kuşe ile benzer özellikleri gösterse de mat ve pürüzlü olmasıyla ayırt edilir. Bu özelliği sayesinde baskı işlemi sırasınsa pürüzler dolmakta ve etiket sürtünmeye karşı dayanıklı hale gelmektedir. Floresan etiket ürünü diğerlerinden ayırmak için kullanılırken Fastyre etiket zorlu alanlarda yüksek yapışkanlık özelliği yüzünden tercih edilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular