Rüyada Bahçe Görmek

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Oktay Ustadan Cevizli Mantı Tatlısı Tarifi

Rüyada Balkon Görmek

Bebekler Ayda Kaç Kilo Almalı?

Çocuk Sağlığı 18 Nisan 2011
23.619

Daha önceden doğum yapmış kadınlar genellikle bilirler ancak ilk kez anne olanlar bebeğin ayda kaç kilo alması gerektiği konusunda karamsar olurlar. Bebeğin kilosunun ne olması gerektiği ve ne kadar kilo alması gerektiğinin bilinmesi anneler için önemlidir. Çünkü bebeğin kilosunun normal gelişmesi aynı zamanda sağlığı açısından da ipuçları vermektedir.

Bebekler kaç kilo olmalı?

Burda önemli olan bebeğin kaç kilo doğduğu değil, doğumdan sonra kilosunun ne kadar arttığıdır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir konu var. Bebekler doğumu izleyen 1-2 hafta içerisinde kilo kaybetmeye başlarlar. Bunun sebebi bebekteki beslenme alışkanlığının değişmesidir. Anne karnındayken plasentadan hazır olarak beslenen bebek, doğumdan sonra kendi çabasıyla beslenmek zorundadır. Memeye alışması zaman alacağından, bu zaman zarfında kilo kaybetmesi olağan bir durumdur. Annelerin bu durumu farkettiklerinde paniğe kapılmamaları ve bunun normal olduğunu bilmeleri gerekir.

Kilo kaybı oranı doğum kilosunun yaklaşık %10 civarıdır. Yani 3 – 3,5 kilo aralığında doğan bebek 1-2 haftalık olduğunda 300 – 400 gr. kaybedebilir. Bu da normal bir seviyedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bebekler ne kadar kilo almalı?

Bebekler doğumdan itibaren ilk haftalarda ortalama 175 – 225 gr. alırlar. Süre arttıkça bu miktarda kademeli olarak ilerleyecektir. Bebek 6 aylık olduğunda doğumdaki kilosunun yaklaşık 2 katı ağırlığa sahip olmalıdır. Bu miktarın da ortalama %10 civarında toleransı bulunur. 6 ayı geçtikten sonra bebeğin kilo alma hızı zaman içinde yavaşlayacak ve daha  az kilo almaya başlayacaktır.

Erken doğan (prematüre) bebeklerin kilo alması normal doğan bebeklerden daha farklıdır. Bu bebeklerin kilo alma hızı diğer bebekler gibi düzenli bir şekilde ilerlemeyebilir. Prematüre bebeklerin iki tane yaşı vardır. Bunlardan biri doğum tarihleri olan gerçek yaş, diğer ise “düzeltilmiş” yaştır. Örneğin beş hafta erken doğan bir bebek, doğum tarihinden itibaren on haftalık olduğunda düzeltilmiş yaşı beş haftalık olacaktır. Dolayısıyla kilo açısından zamanında doğan beş haftalık bebekler gibi değerlendirilecektir. Prematüre bebeklerin yeterli hızda kilo almaması durumunda doktor prematüre bebekler için özel bir mama önerebilir.

 

Bebeklerin hangi ayda kaç kilo olması gerektiğine dair bebek gelişim tablosu için tıklayınız.

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış.

sinem 27 Nisan 2011

çokkk tombull

feridecan 11 Mayıs 2011

gerçekten çok tombul bir bebek, ilerde nasıl olur acaba??

FerideGül 13 Mayıs 2011

Bebekler doğduktan sonra kilo kaybederler diyor, ilk defa duydum ve gerçekten çok şaşırdım diyebilirim. ama mantıklı

Samsunlu 21 Mayıs 2011

şişman bebekler ilerdede çok şişman oluyor doktora gidilse iyi olur

İlginizi Çekebilir
banner-1
Bebek Gelişimlerini Destekleyiniz

Bebek Gelişimlerini Destekleyiniz

24 Aralık 2014
1.290
Su Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

Su Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

11 Aralık 2012
1.096
beta virüsü

beta virüsü

07 Şubat 2012
1.853
Yemek Tarifleri