13.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Kadınlarda ve Erkeklerde İdrar Kaçırma Oranları

Türkiye dışında yapılan bir araştırmadan esinlenilerek kadınlar üzerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Bu anket çalışmasında kadınlar ve erkekler arasında bulunan idrar kaçırma oranlarına değinilmiştir. İşte bu noktada  o kadar farklı sonuçlar çıkmıştır ki, bilinen bütün yanlışlar bir anlamda tersine dönmüştür.

Öncelikle erkekler ve kadınlar arasında idrar kaçırma oranları arasındaki fark yüzde doksanlardadır. Kadınlarda çok daha fazla ve sık görülmektedir. Kadınların sosyo ekonomik durumu incelendiğinde ise daha da farklı bir sonuç ortaya çıkmıştır. Karadeniz bölgesinde yaşayan kadınların erkekler kadar az idrar kaçırdığı ortaya çıkmıştır. Bunun temel nedeni ise çalışkan olmak ve bazı başka sebeplere bağlanmış olsa bile temiz havanın ve henüz kirlenmemiş şehir yapılarının da etkisinin oldukça büyük olduğu düşünülmektedir. Bütün bu sebeplerinde ötesinde bir sebep vardır ki dikkatleri gerçekten üzerine toplamaktadır.

idrar kaçırmaKaradenizli kadınlar karadenizin yapısından dolayı genellikle yürümek ve yokuş yukarı tırmanmak zorunda kalmaktadırlar. Bu tarz davranışların rahim ve idrar torbasında yaşanacak sarkmaların çok yüksek oranda önüne geçtiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Kadınlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmada şu sonucu ortaya çıkarmaktadır. Kadınlar çalıştıkları dönemde idrar kaçırma gibi bazı davranışlardan oldukça uzak olmaktadır.
 
Çay bahçesinde çalışmış Karadeniz kadını idrar kaçırmıyor… Bunun sebebi ise oldukça basit sıklıkla sırtlarından bir takım yük ile oldukça büyük yükseltileri rahat bir şekilde tırmanmaktalar bu durumdan dolayı da idrar kaçırma gibi aksi bir durumla asla yüzleşmemektedirler. Amerika da bazı bilim insanları ise bu durumu çok daha önceden fark ederek kadınların bazı yükseltilere sahip koşu bantların da yürüyüş yapmalarını sağlayarak kadınlarda yaşanan bu tablonun değiştirilmesini sağlamaktadır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular