24.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 25, 2022

Kilo Problemi Olanlar Hemen Diyet Yapmamalı

Başlık biraz garip gelebilir ama aslında gerçek böyle. Yani biraz fazla kilonuz var diye acilen diyete başlamamalısınız. Çünkü kilo problemi sadece fazla yemekten kaynaklanan bir problem değildir. Kilo problemi bazen bir hastalık nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bilinçsizce başlanan diyetlerle belki de sağlık durumunuzu riske attığınızın farkında değilsiniz. Bir kadın olarak formda ve güzel görünmek isteyebilirsiniz ama bunun için sağlığınızı da kaybetmemelisiniz.

Öncelikle yapılması gereken bir doktora başvurup aşırı kilonun sebeplerini tespit etmektir. Çünkü şişmanlığın ortaya çıkmasına neden olan başka faktörler de bulunmaktadır. Metabolizmanızın durumu, hormonal, genetik, psikolojik veya çevresel etkiler nedeniyle de sürekli kilo alıyor olabilirsiniz. Eğer kilo sorununuz bu nedenlerden kaynaklanıyorsa ve siz bunu bilmiyorsanız, rastgele başladığınız herhangi bir diyetle hem boşu boşuna aç kalmış, hem de aynı zamanda sağlığınızı riske atmış olursunuz.

diyet yapmakİnsan vücudunun temel olarak proteinlere, karbonhidratlara ve yağlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bu besinlerin sürekli ve dengeli bir şekilde alınması gerekir. Bunların alınmasında aksama yaşandığında vücudunuzda çeşitli hastalıkların baş göstermesi muhtemeldir. Eğer bu konuda aşırıya kaçılırsa geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara da sebep olabilirsiniz. Saç dökülmeleri, tırnaklarda zayıflama ve kırılma, kansızlık, aşırı asabiyet bunlardan bazılarıdır. Şayet uyguladığınız diyet katı kurallı ve kısa sürede fazla kilo vermenizi sağlayacağını iddia eden bir diyet ise kalbinizde ritim bozukluklarına sebep olarak ölümünüze dahi sebebiyet verebilir.

Çok kısa sürede fazla miktarda kilo verdiren diyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Uzun süre devam ettirilemeyen bu diyetler kesildiğinde büyük olasılıkla verdiğiniz kiloları aynı hızda geri alırsınız. Vücut ağırlığındaki ani düşme ve yükselişler çoğunlukla bünyenizin dengelerinin bozulması anlamına gelir. Bu da beraberinde çeşitli hastalıkları getirir.

Sağlıklı bir şekilde zayıflayarak verdiğiniz kiloları bir daha almamak için önce kendinizi kontrol ettirmelisiniz. İç hastalıkları doktoru ile görüşerek kilolarınıza sebep olan hormonal veya başka bir rahatsızlığınız olmadığından emin olun. Peşinden bir diyetisyene başvurarak yeme alışkanlıklarınızı birlikte değerlendirerek, içerisinde hiç bir şeyin yasak olmadığı ama düzenli ve istikrarlı bir beslenme şekli geliştirin. Belirleyeceğiniz bu yeni beslenme şekline riayet ettiğiniz sürece hem sürekli kilonuzu korur, hem de kendinizi hiç bir gıdadan mahrum etmemiş olursunuz.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular